Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Błażej Tobolski
Fot.

Obecna sytuacja w Zimbabwe przypomina czasy apartheidu w RPA uznali biskupi południowoafrykańscy. Skrytykowali oni Wspólnotę Rozwoju Afryki Południowej, grupującą państwa tego regionu, za milczenie w obliczu używania przemocy wobec opozycji przez reżim prezydenta Roberta Mugabe. W liście pasterskim na Wielkanoc, zatytułowanym Bóg słyszy krzyk uciśnionych,...

» – Obecna sytuacja w Zimbabwe przypomina czasy apartheidu w RPA – uznali biskupi południowoafrykańscy. Skrytykowali oni Wspólnotę Rozwoju Afryki Południowej, grupującą państwa tego regionu, za milczenie w obliczu używania przemocy wobec opozycji przez reżim prezydenta Roberta Mugabe. W liście pasterskim na Wielkanoc, zatytułowanym „Bóg słyszy krzyk uciśnionych”, biskupi Zimbabwe wskazali na dramatyczną sytuację ludności, określając ją mianem kryzysu politycznego i gospodarczego, ale także moralnego i duchowego. Episkopat wezwał również do postu i modlitwy w intencji ojczyzny. Biskupów wsparł Benedykt XVI, który zacytował fragment ich listu w wielkanocnym orędziu „Urbi et Orbi”.

» Biskup polowy Tadeusz Płoski i bp Jerzy Maculewicz, administrator apostolski Uzbekistanu, celebrowali 14 kwietnia Mszę św. polową na Polskim Cmentarzu Wojennym w Guzar, który został odnowiony ze środków Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Delegacja Rady złożyła wieńce i zapaliła znicze na mogiłach polskich żołnierzy armii gen. Władysława Andersa i osób cywilnych, zmarłych w Uzbekistanie.

» Benedykt XVI odznaczył Orderem św. Sylwestra Wiesława Delimata, dyrektora Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Znany i ceniony animator życia muzycznego w Krakowie został uhonorowany za wytrwałą i twórczą pracę dla Kościoła na polu muzyki. Order Rycerski św. Sylwestra jest jednym z najwyższych odznaczeń papieskich.

» W Toronto odbyło się spotkanie formacyjne dla duszpasterzy polonijnych pt. „Jak odnowić i ożywić życie duszpasterskie w parafii?”, zorganizowane przez Konferencję Polskich Księży na Wschodnią Kanadę. Poprowadził je bp Grzegorz Balcerek z Poznania. KPKWK została założona w 1956 r. w celu koordynowania działalności duszpasterskiej wśród polonijnych parafii. Obecnie należy do niej ponad 120 kapłanów polskiego pochodzenia.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki