Logo Przewdonik Katolicki

Dziękczynienie i prośba

Ks. Waldemar Karasiński
Fot.

14 kwietnia, w wigilię Niedzieli Miłosierdzia, przed godz. 11 do katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku przybył biskup diecezjalny Wiesław Alojzy Mering. Obchodzącego czwartą liturgiczną rocznicę święceń biskupich i ingresu do katedry pasterza oczekiwali wierni, którzy przyjęli zaproszenie do uczestnictwa we Mszy św. dziękczynnej pod jego przewodnictwem. Z...

14 kwietnia, w wigilię Niedzieli Miłosierdzia, przed godz. 11 do katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku przybył biskup diecezjalny Wiesław Alojzy Mering. Obchodzącego czwartą liturgiczną rocznicę święceń biskupich i ingresu do katedry pasterza oczekiwali wierni, którzy przyjęli zaproszenie do uczestnictwa we Mszy św. dziękczynnej pod jego przewodnictwem.

Z ks. biskupem Meringiem Najświętszą Ofiarę sprawowali księża biskupi: sufragan Stanisław Gębicki i senior Bronisław Dembowski oraz ponad stu kapłanów. W ważnym dla dostojnego jubilata dniu była z nim diecezja włocławska: kapituła katedralna, kapłani pracujący na co dzień w Kurii Diecezjalnej Włocławskiej oraz kapłani przybyli z wielu parafii diecezji. We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele zgromadzeń zakonnych i instytutów życia konsekrowanego, alumni WSD z moderatorami i wykładowcami. Nie zabrakło mieszkańców Włocławka.

Okolicznościową homilię nt. roli biskupa w Kościele diecezjalnym wygłosił wikariusz biskupi na rejon koniński ks. prał. Wojciech Kochański. Zadaniem biskupa jest głoszenie Ewangelii, wzywanie do ciągłego nawracania, sprawowanie sakramentów i kierowanie powierzonym mu ludem, jednak najważniejsze jest właściwe rozumienie przez niego Kościoła. Ks. Kochański zwrócił uwagę, że obejmując rządy w diecezji,włocławski pasterz wiedział, że nie będzie mu łatwo, że będzie musiał „wiele dróg prostować, a czasem wiele naprawić”. Dalej ks. Kochański mówił: „Znalazłeś się wśród nas, pełniąc zadania Dobrego Pasterza, otaczającego opieką powierzoną ci owczarnię. Twoje zdolności organizacyjne i umiejętność współpracy włączają nas, prezbiterów, do uczestnictwa w twoim posłannictwie, do działań w twoim imieniu i zastępstwie. Mamy zresztą świadomość, że nasze kapłańskie powołanie wiąże się nie tylko z uczestnictwem, ale też z odpowiedzialnością w pełnieniu misji apostolskiej”. Na zakończenie kaznodzieja powiedział: „Nie możemy być milczącymi widzami, gdy wokół nas szerzy się ignorancja, błędy, a zastraszająco rośnie liczba zagubionych owiec. Idziemy z tobą, idziemy pod twoim przewodnictwem głosić Chrystusa Zmartwychwstałego. I jak ty mówimy Chrystusowi: tak, Panie!, przypatrując się na nowo każdego dnia swojemu powołaniu, które ty zakotwiczyłeś w Bożym Miłosierdziu”.

Ksiądz biskup Mering realizuje swoją misję zgodnie ze słowami zaczerpniętymi ze św. Pawła „Iustitia, pax et gaudium” (sprawiedliwość, pokój, radość), stanowiącymi jego biskupie zawołanie. Wierny tym wartościom, widzi Kościół wspólnotowy i otwarty, Kościół będący wspólnotą świeckich i duchownych, w którym najwyższą wartość posiada osoba ludzka, jednak bez pobłażania dla grzechu. Chrześcijaństwo jest dla niego nadzieją i radością. I dlatego też w modlitwie wiernych podczas Mszy św. rocznicowej, m.in. prosiliśmy Boga o to, by pasterz nadal niestrudzenie ukazywał wiernym Ewangelię jako źródło nadziei.

Po Komunii św. kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. Artur Niemira odczytał list gratulacyjny od ks. bp. seniora Czesława Lewandowskiego. Następnie o. Świerad Pettke CCG, prowincjał braci pocieszycieli z Getsemani, złożył pasterzowi diecezji życzenia od osób konsekrowanych, a delegacja sióstr zakonnych z Włocławka wręczyła mu bukiet kwiatów. W imieniu laikatu życzenia przekazała przewodnicząca diecezjalnej Akcji Katolickiej Hanna Śledzińska-Będkowska, a w imieniu prezbiterium Kościoła włocławskiego – ks. prał. Jan Nowaczyk. Po liturgii życzenia składali przedstawiciele pozostałych grup i stanów oraz osoby indywidualne. Dziękowano za oddanie księdza biskupa sprawie Kościoła powszechnego i włocławskiego, za realizowanie z ojcowską troską i miłością wytyczonych zamierzeń; za dobro duchowe i materialne, jakie się dokonało i wciąż dokonuje w diecezji dzięki ofiarnej, wytrwałej posłudze jej pasterza.

Przed błogosławieństwem końcowym ks. bp Mering podziękował obecnym za wspólnotę modlitwy, za pamięć i dowody życzliwości. Następnie dokonał krótkiego podsumowania przeszłości i odniósł się do zadań na przyszłość, za najważniejsze uznając ewangelizację, katechizację dorosłych diecezjan.

Patrząc wstecz, na cztery lata rządów diecezją włocławską mianowanego przez Ojca Świętego Jana Pawła II biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa, należy stwierdzić, że w tym czasie wielokrotnie byliśmy świadkami troski i miłości, jaką darzy on powierzony mu Kościół i należących do niego ludzi. Doświadczyliśmy dowodów jego wiary, męstwa, patriotyzmu, roztropności i dobroci. Poszukiwania tego, co łączy, a nie tego, co dzieli.

Księże Biskupie! Modlimy się za Ciebie i życzymy radości ducha, najlepszego zdrowia na najdłuższe lata. Modlimy się o łaski Boże, życzymy opieki najświętszej patronki, Matki Bożej z Guadalupe.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki