Logo Przewdonik Katolicki

Przystanek w drodze

Barbara Sawic
Fot.

W wigilię Niedzieli Miłosierdzia, 26 kwietnia 2003 r., w bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku został wyświęcony na biskupa Wiesław Alojzy Mering. Głównym szafarzem święceń był nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, a współszafarzami arcybiskupi metropolici gnieźnieński i gdański: Henryk Muszyński i Tadeusz Gocłowski. W trzecią liturgiczną rocznicę tego...

W wigilię Niedzieli Miłosierdzia, 26 kwietnia 2003 r., w bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku został wyświęcony na biskupa Wiesław Alojzy Mering. Głównym szafarzem święceń był nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, a współszafarzami arcybiskupi metropolici gnieźnieński i gdański: Henryk Muszyński i Tadeusz Gocłowski.

W trzecią liturgiczną rocznicę tego wydarzenia, 22 kwietnia br., modliliśmy się w intencji pasterza diecezji. On sam o godz. 11 przewodniczył w katedrze Eucharystii, podczas której dziękował Bogu za dar wiary, kapłaństwa i posługiwania Kościołowi włocławskiemu. Koncelebransami byli biskupi: pomocniczy Stanisław Gębicki, seniorzy – Bronisław Dembowski i Czesław Lewandowski oraz liczni kapłani. Homilię wygłosił wikariusz biskupi na rejon włocławski, proboszcz parafii katedralnej, ks. prał. Stanisław Waszczyński.

Wspominając dzień przyjęcia święceń, bp Mering z wdzięcznością mówił o zaufaniu, jakim obdarzył go Papież Jan Paweł II. Dziękował biskupom i urzędnikom Kurii Włocławskiej za pomoc, tak potrzebną podczas poznawania spraw dotyczących diecezji. Podziękowanie za gorliwość w służbie Bożej i owoce pracy skierowane było także do prezbiterów, członków zgromadzeń zakonnych i pracowniów instytucji kościelnych. Dziękując diecezjanom za okazane dobro, zaufanie i życzliwość, ksiądz biskup zapewnił, że towarzyszy wszystkim myślą i modlitwą. Pełni posługę wierny zobowiązaniu, iż ma być dla całej wspólnoty ludu Bożego – a zwłaszcza dla prezbiterów – ojcem, bratem i przyjacielem, który stawia wymagania, ale też wspiera, wspomaga, dodaje sił i otuchy. Nawiązana serdeczna więź sprzyja współpracy między biskupem a jego kapłanami. Instytucją, która cieszy się szczególnym zainteresowaniem i troską pasterza, jest wyższe seminarium duchowne – miejsce, z którego wychodzą jego przyszli współpracownicy.

W imieniu diecezjan świeckich życzenia bp. Meringowi złożył prezydent Włocławka Władysław Skrzypek i poseł na Sejm RP Łukasz Zbonikowski. Słowa życzeń od żeńskich zgromadzeń zakonnych przekazała s. Beata Salawa, albertynka. Za przykład wiary i dobro dokonujące się w diecezji dzięki posłudze jej ordynariusza dziękował przedstawiciel prezbiterium włocławskiego ks. prał. Grzegorz Karolak.

Po Mszy św. w kaplicy Cibavit ustawiły się delegacje różnych środowisk, pragnące złożyć biskupowi życzenia i wyrazy wdzięczności. Panowała radosna atmosfera, księdzu biskupowi wręczono wiele bukietów kwiatów.

Każda rocznica czy jubileusz są jakby przystankami podczas pielgrzymki. Wędrowcy odpoczywają, podsumowują doświadczenia zyskane podczas drogi, a gdy przewodnik wskaże dalszą, powstają z miejsc i ruszają. Idąc drogami wiary za bp. Wiesławem Meringiem, prośmy Matkę Bożą i patronów diecezji włocławskiej o orędownictwo u Boga za nami, a posługę pasterza wspierajmy modlitwą i dobrymi czynami.

Czcigodni Bracia w Biskupstwie,
Drodzy Prezbiterzy,
Szanowni Państwo!

Pragnę wyrazić słowa serdecznego podziękowania wszystkim, którzy złożyli mi życzenia w dniu liturgicznej rocznicy moich święceń biskupich i ingresu do katedry włocławskiej.

Starałem się dziękować każdemu z osobna; jednak także to wspólne podziękowanie, kierowane do przedstawicieli instytucji państwowych, samorządowych, organizacji, szkół, urzędów; do całego Kościoła włocławskiego z jego duszpasterzami i wiernymi, do dzieci i młodzieży – wydaje mi się ważne. Jest bowiem znakiem, jak bardzo cenię każde dobre słowo i gest skierowany pod moim adresem. Bóg zapłać za życzenia, zapewnienie o modlitwie, za okazane serce. Niech je wynagrodzi Pan nasz Zmartwychwstały z właściwą sobie hojnością

+ Wiesław Mering
biskup włocławski

Włocławek, dnia 22 kwietnia 2006 r.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki