Tylko miłość

21 czerwca obchodził imieniny ordynariusz włocławski Wiesław Alojzy Mering. Szczególną formą uczczenia przez pasterza diecezji jego patrona św. Alojzego Gonzagi było przewodniczenie Mszy św. w bazylice katedralnej. Wśraz z czcigodnym solenizantem Eucharystię sprawowali biskupi: Stanisław Gębicki, Bronisław Dembowski i Czesław Lewandowski. W licznym gronie kapłanów...
Czyta się kilka minut

21 czerwca obchodził imieniny ordynariusz włocławski Wiesław Alojzy Mering. Szczególną formą uczczenia przez pasterza diecezji jego patrona – św. Alojzego Gonzagi – było przewodniczenie Mszy św. w bazylice katedralnej. Wśraz z czcigodnym solenizantem Eucharystię sprawowali biskupi: Stanisław Gębicki, Bronisław Dembowski i Czesław Lewandowski. W licznym gronie kapłanów – celebransów byli profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego z rektorem ks. Jackiem Szymańskim, bowiem 21 czerwca zakończył się kolejny rok akademicki.

Swoją obecnością na Mszy św. i modlitwą duchowni, alumni, siostry zakonne i wierni świeccy dali wyraz solidarności i jedności z biskupem, wyrazili życzliwość, wdzięczność za dar jego pasterskiej posługi i uwagę, z jaką odnosi się do każdego człowieka i jego problemów.

W homilii ks. Zbigniew Zarembski, wicerektor WSD, mówił o potrzebie miłości wpisanej w naturę człowieka. Miłość zbawia człowieka; bez niej sam dla siebie jest istotą niezrozumiałą, na co zwracał uwagę w encyklice „Redemptor hominis” Jan Paweł II. Czy to nie paradoks, że współczesny świat, w którym panuje głód miłości, tworzy cywilizację śmierci? Co robić, jak przywrócić zakłócony porządek? Przemiana świata nie dokona się, jeśli nie dokona się odnowa serc ludzkich. Dzięki niej przemoc zamienia się w miłość, a śmierć w życie. Trzeba nam zwrócić się do Boga, który jest Miłością, ukochać Go, ukochać Eucharystię i Pismo Święte. Przemieniony mocą miłości Bożej człowiek ma zdolność przebaczania, jest wrażliwy na potrzeby bliźnich. Takiej postawy miłości Boga i człowieka uczył Jezus, uczą święci Kościoła; także i patron dnia, św. Alojzy. Idąc przez życie, dzielmy się miłością! – apelował ks. Zarembski.

Podczas Mszy św. biskup ordynariusz wręczył krzyż misyjny ks. Jarosławowi Piaseckiemu, który od 1 lipca pełni posługę duszpasterską jako misjonarz w diecezji Campo Maior w Brazylii, której biskupem jest Edward Zielski. Ksiądz Jarosław odbył roczny kurs w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, gdzie poznawał m.in. język i tradycję kraju, do którego został posłany; przeszedł także odpowiednią formację misjologiczną i duchową.

Po Komunii św. prezydent Władysław Skrzypek złożył dostojnemu solenizantowi życzenia w imieniu mieszkańców Włocławka. Ksiądz biskup podziękował wiernym za wspólnotę modlitwy i udzielił błogosławieństwa, a po Mszy św. przyjmował życzenia od duchownych i wiernych świeckich. Oby Słowo Boże, jakie wytrwale głosi bp Wiesław Alojzy Mering, owocowało w nas radością, miłością i pokojem.

Najserdeczniej dziękuję wszystkim: osobom prywatnym, przedstawicielom instytucji i środowisk, duchownym i świeckim, którzy zechcieli przekazać mi życzenia w dniu św. Alojzego.

Zapewniam o modlitewnej łączności i upraszam Bożego błogosławieństwa.

+ Wiesław Mering

biskup włocławski

Włocławek, 22 czerwca 2006 r.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 27/2006