Logo Przewdonik Katolicki

Komunia św. dwa razy dziennie

Ks. dr Krzysztof Michalczak
Fot.

Staram się codziennie uczestniczyć w Eucharystii. Niestety nie zawsze mam pewność, czy będzie to możliwe wieczorem ze względu na obowiązki w domu i w pracy. Dlatego rano, idąc do biura, wstępuję do kościoła, by się pomodlić i jeśli akurat jest Msza przyjąć Komunię św. Mam pytanie: jeżeli rano byłam u Komunii, a wieczorem będę na Mszy św., to czy zatem mogę jeszcze raz przyjąć ten sakrament? Czasami jest też tak, że jednego dnia jestem dwa razy na Mszy św., rano w intencji zamówionej wcześniej, a w południe np. na Mszy św. pogrzebowej. Czy mogę iść do Komunii dwa razy?Jolanta

Staram się codziennie uczestniczyć w Eucharystii. Niestety nie zawsze mam pewność, czy będzie to możliwe wieczorem ze względu na obowiązki w domu i w pracy. Dlatego rano, idąc do biura, wstępuję do kościoła, by się pomodlić i – jeśli akurat jest Msza – przyjąć Komunię św. Mam pytanie: jeżeli rano byłam u Komunii, a wieczorem będę na Mszy św., to czy zatem mogę jeszcze raz przyjąć ten sakrament? Czasami jest też tak, że jednego dnia jestem dwa razy na Mszy św., rano w intencji zamówionej wcześniej, a w południe np. na Mszy św. pogrzebowej. Czy mogę iść do Komunii dwa razy?

Jolanta

 

 

Bardzo pięknie, że stara się Pani codziennie uczestniczyć we Mszy św. Eucharystia bowiem jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego. Zawiera ona wszystkie rodzaje modlitwy: uwielbienie, dziękczynienie, prośby i przeproszenia. Poza tym Komunia św. jest – jak powiedział sam Chrystus – pokarmem na życie wieczne.

Można przyjąć Komunię św. dwa razy dziennie, pod warunkiem że drugi raz uczestniczy Pani w całej Mszy św. Przykładowo, rano przyjmuje Pani Komunię, idąc do pracy, nie wiedząc, czy wieczorem uczestnictwo w Eucharystii będzie możliwe. Jeśli jednak okaże się, że wieczorem jest Pani na Mszy, to może iść do Komunii św., ale uczestnicząc w całej Eucharystii, a nie tylko w jej końcowej części.

Można przystępować do Komunii św. dwa razy dziennie, także jeżeli uczestniczy się w dwóch Mszach św. lub nawet jeśli wiem, że wieczorem będę na Eucharystii, a rano – idąc do pracy – wstępuję do kościoła na modlitwę, jest akurat Msza św., więc przyjmuję Komunię św. Oczywiście konieczny jest stan łaski uświęcającej.

Przy okazji warto jeszcze poruszyć inną kwestię. Czy Msza św. jest ważna, kiedy się na nią spóźnimy? Oczywiście lepiej się nie spóźniać na Eucharystię, a nawet przyjść trochę wcześniej, by przygotować się do uczestnictwa w niej. Pewnie zauważamy, że kiedy jesteśmy w kościele wcześniej i wyciszymy się, to łatwiej skupić się na tym, co jest w liturgii i uniknąć rozproszenia czy myślenia o tym, co działo się wcześniej w domu lub w pracy. Mszę można uznać za ważną, jeśli z ważnej przyczyny spóźniliśmy się na akt pokuty, ale nie więcej. Nie może być jednak tak, że spóźniamy się na Eucharystię notorycznie.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code
 • awatar
  Elżbieta
  09.02.2019 r., godz. 22:05

  Chciałam się zapytać, u nas pielgrzymował obraz jasnogórski, byłam z mężem o 24-tej na mszy, potem o 10-tej na mszy dla chorych i o 16-tej na pożegnanie Matki Boskiej Częstochowskiej i w pełni uczestniczyliśmy na mszach i na każdej z nich przystąpiliśmy do komuni, czy nie jest to nadużycie?poproszę o wyjaśnienie

 • awatar
  Wie.cie
  30.12.2018 r., godz. 11:41

  Czy można przystapić w kolejnej mszy do komunii świętej jeżeli opuściło się mszę świętą w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia?

 • awatar
  krystyna
  21.12.2018 r., godz. 20:06

  rano idę ba roraty z wnukami a potem ma mszę żałobną i pogrzeb mamy czy mogę dwa razy przystąpić do komunii

 • awatar
  Maryla
  27.09.2018 r., godz. 19:16

  Myslę ze.wogole nie
  Jestesmy godni przyjmowac Cialo Chrystusa gdyz jestesmy grzeszni nic nas nie usprawiedliwia by dostąpic takiego zaszczytu mysle ze.zaszczytem jest sama rozmowa z Bogiem i.Jezusem Chrystusem i łaski.którymi nas obdarza

 • awatar
  Barbara
  27.06.2018 r., godz. 12:09

  Szczęść Boże , tak już mam że przed pracą codziennie idę na Mszę Św. to mnie umacnia , prowadzi i nie wyobrażam sobie inaczej, oczywiście staram się zawsze by być w łasce uświęcającej by móc przyjąć Komunię Św. i dziś podchodząc do Komunii do księdza otrzymałam dwa opłatki na raz nie wiem czy to przypadek czy zwyczajnie tak chciał i nie wiem czy tak można dostać dwa opłatki Komunii Św. na raz choć na Mszy Św. można być i dwa razy przyjąć Komunię ale poczułam się tak dziwnie, Boże czy ja na to zasłużyłam dziwne odczucie, tak samo jak czasem będąc na Mszy czasem ksiądz nie zjada sam tej dużej Hostii i dzieli się z wiernymi i czasem też zdarza mi się dostać i jest to dla mnie bardzo niesamowite.
  Barbara

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki