Logo Przewdonik Katolicki

Likwidacja rzeczy poświęconych

Ks. Krzysztof Różański
Fot.

Co się robi z poświęconymi obrazami, których się nie chce, czy np. z uszkodzonymi dewocjonaliami? Nie mogę przecież tych przedmiotów wyrzucić na śmietnik. W domu, który kupiliśmy, wisi na ścianie zniszczony obraz Świętej Rodziny. Co z tym zrobić?

Irena

 

Modlitwa Kościoła przyzywająca Bożej łaski sprawia, że na osoby lub przedmioty zstępuje Boże błogosławieństwo, przez które nabierają one nowego znaczenia. Stają się znakami Bożej obecności w świecie (choć nie na sposób sakramentalny). Tak jest właśnie w przypadku dewocjonaliów. Nabywamy je jak każdą inną rzecz, ale po poświęceniu już nie możemy ich sprzedać, wyrzucić czy w sposób zamierzony zniszczyć. Takie działanie byłoby słusznie określone jako świętokradztwo. Katechizm naucza, że polega ono „na profanowaniu lub niegodnym traktowaniu sakramentów i innych czynności liturgicznych, jak również osób, rzeczy i miejsc poświęconych Bogu” (KKK 2120).

Co zrobić, gdy przedmiot ten nie jest w naszym guście lub też został uszkodzony i nie ma możliwości naprawienia go? Część wiernych nieodpowiedzialnie podrzuca takie przedmioty, pozostawiając je w kościołach. Wtedy problem, co z tym zrobić przechodzi na księdza. Ale takie zachowanie uznać należy za naganne!

Jeśli mamy do czynienia z przedmiotami pobłogosławionymi, których nie chcemy, można na początek zapytać w gronie rodziny i osób znajomych, czy ktoś ich nie chce wziąć. Jeśli nie ma chętnych, można taką rzecz po prostu schować w miejscu, gdzie w domu przechowujemy różne rzeczy obecnie niepotrzebne (ileż takich rzeczy po latach wróciło do domów, ze strychów, gdzie czekały na swój czas). Jeśli rzecz jest natomiast uszkodzona, należy ją zniszczyć tak, by nikt nie mógł zrobić z niej niewłaściwego użytku (rzeczy palne należy spalić, a niepalne zdemontować). Przy kolejnych zakupach dewocjonaliów należy się jednak poważniej zastanowić, czy dana rzecz jest nam naprawdę potrzebna.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code
 • awatar
  0001
  08.12.2019 r., godz. 15:29

  Babcia kiedyś mi mówiła, iż dewocjonalia uszkodzone lub nieużywane najlepiej spalić, zakopać lub utopić tj, cięższe niepływające wrzucić do np. jeziora czy rzeki. Jednakże przeważnie preferuję pierwsze dwie metody.

 • awatar
  BOŻENA
  04.01.2018 r., godz. 22:50

  PROSZĘ KSIĘDZA MAM WŁAŚNIE PROBLEM Z OBRAZEM PRZEDSTAWIAJĄCY PANA JEZUSA MODLĄCEGO SIĘ I SIEDZĄCEGO NA WZGÓRZU JEST USZKODZONA RAMA NE PEŁNA.OSOBA KTÓRA WYRZUCIŁA OBRAZ NA ŚMIECI ,A SYN PRZYNIÓSŁ DO MNIE GDYŻ NIE MÓGŁ ZNIEŚĆ TAKIEGO NIE POSZANOWANIA. JA NATOMIAST NIE POTRZEBUJE OBRAZU PONIEWAŻ JUŻ KILKA MAM NA ŚCIANIE .PROSZĘ O DOBRĄ RADĘ CO MAM UCZYNIĆ ,SUMIENIE MAM I JESTEM WIERZĄCA.

 • awatar
  Monika
  14.05.2017 r., godz. 22:30

  Szczęść Boże!
  Mam pytanie i bardzo prosiłabym o odpowiedź, szukam już od dłuższego czasu informacji na ten temat.
  Co zrobić z samochodem (staruszkiem, ale jeszcze na chodzie), który był poświęcony?

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki