Logo Przewdonik Katolicki

Dziękczynienie i uwielbienie

Barbara Sawic
Fot.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku przynosi chwałę Bogu i ludziom. W 1907 r. papież Pius X podniósł ją do rangi bazyliki mniejszej. Centralna uroczystość upamiętniająca owo wydarzenie odbyła się w niedzielę 21 października 2007 r. Koncelebrowanej Mszy św. o godz. 13 przewodniczył nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. Celebrowali: abp metropolita wrocławski...

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku przynosi chwałę Bogu i ludziom. W 1907 r. papież Pius X podniósł ją do rangi bazyliki mniejszej. Centralna uroczystość upamiętniająca owo wydarzenie odbyła się w niedzielę 21 października 2007 r.

Koncelebrowanej Mszy św. o godz. 13 przewodniczył nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. Celebrowali: abp metropolita wrocławski Marian Gołębiewski, biskup bydgoski Jan Tyrawa, biskup toruński Andrzej Suski, bp Wiesław Alojzy Mering, bp Stanisław Gębicki, bp senior Bronisław Dembowski i bp pomocniczy z Gniezna Wojciech Polak, który w zastępstwie abp. metropolity gnieźnieńskiego Henryka Muszyńskiego odczytał napisaną przez niego homilię. Z hierarchami liturgię sprawowali proboszczowie katedr z diecezji sąsiadujących z włocławską, duchowieństwo diecezji włocławskiej, w ich liczbie członkowie kapituły katedralnej i pozostałych kapituł diecezjalnych. W modlitwę uwielbienia i dziękczynienia Bogu włączyli się: bp senior Czesław Lewandowski, zgromadzenia zakonne, alumni, chór katedralny pod batutą ks. prał. Józefa Nowaka, orkiestra dęta z Lubrańca. Mszę św. transmitowały Radio Maryja i Telewizja Trwam.

Na początku uroczystości ks. Robert Gruziel, wikariusz parafii katedralnej, odczytał treść historycznego dekretu Piusa X z 22 lutego 1907 r. W słowie powitalnym ks. bp Mering m.in. zacytował list wystosowany przez Papieża Benedykta XVI, który napisał, że włącza się w dziękczynienie diecezji za lata historii, obfitujące „dzięki tej świątyni w niezliczone dary duchowe, za liczne powołania kapłańskie i zakonne”. Benedykt XVI „wyraża wdzięczność pokoleniom, które odeszły, za przykład niezłomnej wiary, umiłowania Kościoła i szacunku dla chrześcijańskich wartości”. – Niech wielkie dziedzictwo duchowe będzie zachętą dla obecnego pokolenia wiernych do budowy duchowej świątyni ludzkich serc, opartej na Chrystusie – napisał Papież.

Bazylika katedralna jest pierwszą świątynią diecezji, „matką” pozostałych kościołów. W niej otrzymują święcenia diakoni i kapłani; tu także, co roku w Wielki Czwartek, podczas Mszy św. Krzyżma spotykają się z biskupem diecezjalnym jego prezbiterzy. Rozpoczynając liturgię Mszy św., abp Kowalczyk wspomniał pochodzących z diecezji włocławskiej: ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. inf. Franciszka Mączyńskiego, rektora Domu Polskiego w Rzymie, jako tych, którzy „ofiarnie służyli ludowi Bożemu w Kościele powszechnym”. Po Komunii św. ks. abp Marian Gołębiewski dał osobiste świadectwo o tym, jaki wpływ wywarł na niego (jako alumna, kapłana i rektora seminarium) kościół katedralny. Przed błogosławieństwem końcowym ks. nuncjusz wyraził wdzięczność wobec diecezji włocławskiej i życzył, aby bazylika katedralna, jako znak jedności Kościoła włocławskiego, nadal była ośrodkiem świętości.

Kolejni biskupi diecezjalni, duchowieństwo i liczni wierni świeccy doceniają rolę bazyliki katedralnej w historii i teraźniejszości diecezji i miasta. Wyraża się to w modlitwie i trosce o stan zachowania świątyni, a także przez podejmowanie inicjatyw: naukowych, wydawniczych i artystycznych. Podczas agapy w WSD ks. bp Mering wręczył zasłużonym okolicznościowe medale z wizerunkiem katedry. Bardzo serdeczne podziękowanie otrzymał kustosz katedry i proboszcz par. katedralnej ks. prał. Stanisław Waszczyński. Dzięki jego inicjatywom bazylika staje się coraz piękniejsza.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki