Koncelebrowanej Mszy św. o godz. 13 przewodniczył nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. Celebrowali: abp metropolita wrocławski...
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku przynosi chwałę Bogu i ludziom. W 1907 r. papież Pius X podniósł ją do rangi bazyliki mniejszej. Centralna uroczystość upamiętniająca owo wydarzenie odbyła się w niedzielę 21 października 2007 r.
Koncelebrowanej Mszy św. o godz. 13 przewodniczył nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. Celebrowali: abp metropolita wrocławski Marian Gołębiewski, biskup bydgoski Jan Tyrawa, biskup toruński Andrzej Suski,
bp Wiesław Alojzy Mering, bp Stanisław Gębicki, bp senior Bronisław Dembowski i bp pomocniczy z Gniezna Wojciech Polak, który w zastępstwie abp. metropolity gnieźnieńskiego Henryka Muszyńskiego odczytał napisaną przez niego homilię. Z hierarchami liturgię sprawowali proboszczowie katedr z diecezji sąsiadujących z włocławską, duchowieństwo diecezji włocławskiej, w ich liczbie członkowie kapituły katedralnej i pozostałych kapituł diecezjalnych. W modlitwę uwielbienia i dziękczynienia Bogu włączyli się: bp senior Czesław Lewandowski, zgromadzenia zakonne, alumni, chór katedralny pod batutą ks. prał. Józefa Nowaka, orkiestra dęta z Lubrańca. Mszę św. transmitowały Radio Maryja i Telewizja Trwam.
Na początku uroczystości ks. Robert Gruziel, wikariusz parafii katedralnej, odczytał treść historycznego dekretu Piusa X z 22 lutego 1907 r. W słowie powitalnym ks. bp Mering m.in. zacytował list wystosowany przez Papieża Benedykta XVI, który napisał, że włącza się w dziękczynienie diecezji za lata historii, obfitujące „dzięki tej świątyni w niezliczone dary duchowe, za liczne powołania kapłańskie i zakonne”. Benedykt XVI „wyraża wdzięczność pokoleniom, które odeszły, za przykład niezłomnej wiary, umiłowania Kościoła i szacunku dla chrześcijańskich wartości”. – Niech wielkie dziedzictwo duchowe będzie zachętą dla obecnego pokolenia wiernych do budowy duchowej świątyni ludzkich serc, opartej na Chrystusie – napisał Papież.
Bazylika katedralna jest pierwszą świątynią diecezji, „matką” pozostałych kościołów. W niej otrzymują święcenia diakoni i kapłani; tu także, co roku w Wielki Czwartek, podczas Mszy św. Krzyżma spotykają się z biskupem diecezjalnym jego prezbiterzy. Rozpoczynając liturgię Mszy św.,
abp Kowalczyk wspomniał pochodzących z diecezji włocławskiej:
ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. inf. Franciszka Mączyńskiego, rektora Domu Polskiego w Rzymie, jako tych, którzy „ofiarnie służyli ludowi Bożemu w Kościele powszechnym”. Po Komunii św.
ks. abp Marian Gołębiewski dał osobiste świadectwo o tym, jaki wpływ wywarł na niego (jako alumna, kapłana i rektora seminarium) kościół katedralny. Przed błogosławieństwem końcowym ks. nuncjusz wyraził wdzięczność wobec diecezji włocławskiej i życzył, aby bazylika katedralna, jako znak jedności Kościoła włocławskiego, nadal była ośrodkiem świętości.
Kolejni biskupi diecezjalni, duchowieństwo i liczni wierni świeccy doceniają rolę bazyliki katedralnej w historii i teraźniejszości diecezji i miasta. Wyraża się to w modlitwie i trosce o stan zachowania świątyni, a także przez podejmowanie inicjatyw: naukowych, wydawniczych i artystycznych. Podczas agapy w WSD ks. bp Mering wręczył zasłużonym okolicznościowe medale z wizerunkiem katedry. Bardzo serdeczne podziękowanie otrzymał kustosz katedry i proboszcz par. katedralnej ks. prał. Stanisław Waszczyński. Dzięki jego inicjatywom bazylika staje się coraz piękniejsza.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













