Logo Przewdonik Katolicki

Wspólnotowe przeżywanie świąt

Agnieszka Góra
Fot.

O północy 25 grudnia ub.r. biskup diecezjalny Wiesław Alojzy Mering przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej we Włocławku i wygłosił homilię, w której ukazał zło wynikające z kryzysu wiary, przejawiające się m.in. w próbach obchodzenia świąt bez Boga. Pasterz diecezji wezwał do takiego życia i świętowania, aby nikt nie mógł zwątpić, że jest człowiekiem, którego Bóg...

O północy 25 grudnia ub.r. biskup diecezjalny Wiesław Alojzy Mering przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej we Włocławku i wygłosił homilię, w której ukazał zło wynikające z kryzysu wiary, przejawiające się m.in. w próbach obchodzenia świąt bez Boga. Pasterz diecezji wezwał do takiego życia i świętowania, aby nikt nie mógł zwątpić, że jest człowiekiem, którego Bóg miłuje.

W sobotę 23 grudnia o godz. 10 do domu biskupów włocławskich przybyły delegacje żeńskich zgromadzeń zakonnych z diecezji włocławskiej. W ich imieniu świąteczne życzenia ks. bp. Meringowi złożyła s. Ewelina Sprada, elżbietanka. Pasterz diecezji odwzajemnił powinszowania, życząc siostrom radości z urzeczywistniania powołania i podziękował im „za ofiarną służbę Bogu i ludziom”. Dwie godziny później przewodniczył spotkaniu opłatkowemu z duchowieństwem diecezjalnym; wyrazicielem życzeń kapłanów był ks. prał. Stanisław Waszczyński, wikariusz biskupi na rejon włocławski. W odpowiedzi ks. bp Mering wyraził radość z licznej obecności prezbiterów, którym życzył „wielu radości i optymizmu w kapłańskiej pracy”. W dalszej części spotkania pasterz wręczył nominacje: ks. Jackowi Kędzierskiemu – na kanonika honorowego kapituły uniejowskiej, a księżom: Jerzemu Dylewskiemu, Ryszardowi Kolibskiemu i Stanisławowi Nowakowi – na kapelanów Jego Świątobliwości.

O godz. 14 w Schronisku dla Bezdomnych im. św. Brata Alberta przy ul. Karnkowskiego 7 we Włocławku, prowadzonym przez Caritas Diecezji Włocławskiej i siostry albertynki, rozpoczęła się wieczerza wigilijna, w której uczestniczyli: ks. bp Mering, Maria Ignatowska – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku, duchowni z dyrektorem Caritas, ks. prał. Markiem Sobocińskim na czele i inni przyjaciele domu. Łamano się opłatkiem, składano życzenia, a następnie ks. biskup poświęcił noclegownię na 150 łóżek, powstałą w wyniku rozbudowy schroniska o jedno piętro. W krótkim słowie pasterza diecezji do zebranych zawarta była prawda o tym, że Bożonarodzeniowe orędzie dotyczy wszystkich ludzi, także samotnych i ubogich. Była też wdzięczność dla osób, którym leży na sercu troska o godne warunki życia słabszych bliźnich. Tym ostatnim bp. Mering życzył odmiany losu w blasku i cieple bijącym od betlejemskiego żłóbka.

Mając w pamięci dwie homilie: tę wygłoszoną przez pasterza diecezji podczas Pasterki, i tę, którą wygłosił w katedrze podczas Mszy św. w Boże Narodzenie o godz. 11 ks. Radosław Cyrułowski, prefekt WSD we Włocławku, chcę wyrazić swoje pragnienie, by święta nie zostały odarte z sakralności, lecz aby wchodziły w istotę naszego życia, w którym na pierwszym planie jest Jezus Chrystus. Udział w dzieleniu się opłatkiem, wieczerzy wigilijnej, Pasterce, w świątecznych Eucharystiach, adoracji Nowonarodzonego, śpiew kolęd, braterskie rozmowy – to wszystko kieruje nasze myśli ku Tajemnicy Wcielenia, ku Światłu świata, które opromienia nas nadzieją i nadaje sens wszelkiemu działaniu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki