Logo Przewdonik Katolicki

Liczby Abrahama

Marek Abramowicz
fot. Ardea-studio, Ruskpp/Adobe Stock, A. Robakowska/PK

Dlaczego targując się z Bogiem o mieszkańców Sodomy, Abraham zaczął od 50 i skończył na 10, po drodze zawadzając o 45, 40, 30 i 20? Liczby są bardzo ważne w żydowskiej mistyce, co widać również w twórczości Adama Mickiewicza.

Pewnej niedzieli w czerwcu zeszłego roku słuchałem kazania naszego proboszcza, mając oczy przymknięte. Nasz kościół jest śliczny, nieduży, barokowy, stoi na zboczu góry w małej sudeckiej wsi, w której od lat mieszkam z żoną Henryką. Proboszcz nauczał z wyżyn pięknej ambony na temat czytania z Księgi Rodzaju, dotyczącego targu Abrahama z Bogiem. Abraham chciał zatrzymać Boski zamiar zniszczenia Sodomy:
„Zbliżywszy się do Niego, Abraham rzekł: «Czy zamierzasz wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Może w tym mieście jest pięćdziesięciu sprawiedliwych; czy także zniszczysz to miasto i nie przebaczysz mu przez wzgląd na owych pięćdziesięciu sprawiedliwych, którzy w nim mieszkają? O, nie dopuść do tego, aby zginęli sprawiedliwi z bezbożnymi, aby stało się sprawiedliwemu to samo co bezbożnemu! O, nie dopuść do tego! Czyż Ten, który jest sędzią nad całą ziemią, mógłby postąpić niesprawiedliwie?». Pan odpowiedział: «Jeżeli znajdę w Sodomie pięćdziesięciu sprawiedliwych, przebaczę całemu miastu przez wzgląd na nich». Rzekł znowu Abraham: «Pozwól, o Panie, że jeszcze ośmielę się mówić do Ciebie, choć jestem pyłem i prochem. Gdyby wśród tych pięćdziesięciu sprawiedliwych zabrakło pięciu, czy z braku tych pięciu zniszczysz całe miasto?». Pan rzekł: «Nie zniszczę, jeśli znajdę tam czterdziestu pięciu». Abraham znów odezwał się tymi słowami: «A może znalazłoby się tam czterdziestu?». Pan rzekł: «Nie dokonam zniszczenia przez wzgląd na tych czterdziestu». Wtedy Abraham powiedział: «Niech się nie gniewa Pan, jeśli rzeknę: może znalazłoby się tam trzydziestu?». A na to Pan: «Nie dokonam zniszczenia, jeśli znajdę tam trzydziestu». Rzekł Abraham: «Pozwól, o Panie, że ośmielę się zapytać: gdyby znalazło się tam dwudziestu?». Pan odpowiedział: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dwudziestu». Na to Abraham: «O, racz się nie gniewać, Panie, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?».
PK-30.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 30/2020, na stronie dostępna od 23.08.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki