Logo Przewdonik Katolicki

Parafia misyjna

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Od zawsze wydawało mi się, że Chełmszczonka leży za górami, za lasami - a może i jeszcze dalej. A tu - od centrum Bydgoszczy dzieli ją zaledwie pół godziny jazdy samochodem. Gwarny Fordon zostaje gdzieś w tyle, a za oknami malują się łagodne wzniesienia pradoliny Wisły. Po drodze mijamy Strzelce Dolne - gdzie co roku, na jesień, gospodynie smażą powidła. - Ale nasze, chełmszczońskie,...

Od zawsze wydawało mi się, że Chełmszczonka leży… za górami, za lasami - a może i jeszcze dalej. A tu - od centrum Bydgoszczy dzieli ją zaledwie pół godziny jazdy samochodem. Gwarny Fordon zostaje gdzieś w tyle, a za oknami malują się łagodne wzniesienia pradoliny Wisły. Po drodze mijamy Strzelce Dolne - gdzie co roku, na jesień, gospodynie smażą powidła. - Ale nasze, chełmszczońskie, i tak są lepsze! - kwituje ojciec Marek Reiwer CSSp, proboszcz parafii we Włókach.


Jedna parafia - cztery kościoły. No - prawie, ponieważ w tej liczbie (dosyć imponującej jak na 1086 mieszkańców) znajdują się, tak naprawdę trzy świątynie i kaplica. Ale to nie robi większej różnicy. Proboszcz nie narzeka na brak zajęć. Na szczęście, w posłudze duszpasterskiej wspierają go ojcowie "duchacze" i klerycy, którzy przebywają w nowicjacie. - Można powiedzieć, że jest to parafia misyjna. Wierni mieszkają na stosunkowo dużym obszarze - Dobrą Nowinę głosi się w drodze, od jednego do drugiego kościoła - przyznaje ojciec Marek.
Do włóckiej parafii należą: Chełmszczonka, Przełomy, Trzęsacz, Kutna Wieś, Zła Wieś, Kusowo, Kozielec i Megrowo. Dla porządku wypada również wymienić świątynie parafialne: kościół główny we Włókach pw. Matki Bożej Królowej Polski, drewniany kościółek pw. św. Marii Magdaleny, kościół w Kozielcu pw. Niepokalanego Poczęcia NMP oraz kaplica pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Chełmszczonce.

Nowa parafia w jeszcze nowszej diecezji…


Najpierw - w 1825 roku Dobrcz poszerzono o parafię włócką - wówczas kościół pw. św. Marii Magdaleny został przemianowany na kościół filialny. Zabytkowej budowli sakralnej od początku, czyli od 1699 roku, patronowali cystersi z Byszewa (później Koronowa). Rangę "parafialnego" stracił wówczas także poprotestancki kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski. Po zmianach administracyjnych, jakie zaszły w 1992 roku, parafii w Dobrczu pozostała tylko jedna świątynia. Na mocy dekretu ks. biskupa Jana Bernarda Szlagi we Włókach ustanowiono samodzielną parafię, która powstała dokładnie 6 lutego 1992 roku. Wydzielono ją z ośrodków w Dobrczu i Niewieścinie. Ojciec Marek Reiwer jest piątym proboszczem wspólnoty. Jego poprzednikiem był ks. Jan Lewandowski. - Tę parafię "duchacze" przejęli dosyć niedawno. Dotychczas wspólnotą kierowali księża diecezjalni. Ja jestem proboszczem od końca lutego 2004 roku. Wszystko jest dla mnie nowe - i parafia, i diecezja - przyznaje proboszcz. - Który kościół jest najbliższy mojemu sercu? - powtarza pytanie. - Chyba ten zabytkowy - św. Marii Magdaleny…

…a kościółek stary!


Nie będzie przesadą, jeżeli powiem, że ten kościółek, zbudowany w stylu barokowym, należy do najciekawszych obiektów sakralnych naszego regionu. Kiedy staje się w cieniu jego solidnej, kwadratowej wieży, odnosi się wrażenie, że podróże w czasie są jednak możliwe. Drewno sprzed czterech wieków ma niepowtarzalny zapach… I jeszcze jedno - ta niewielka świątynia ma w sobie coś z klimatu góralskich kościółków, chociażby tego na Pęksowym Brzyzku.
Na ołtarzu głównym króluje Matka Boża Świecka z Dzieciątkiem - obraz pochodzi z II połowy XIX wieku. Ale to, co mnie szczególnie urzekło, znajduje się w zwieńczeniu ołtarza - w iście sielankowej pozie przedstawił rzeźbiarz dwa leżące aniołki oraz dwóch puttów z XVIII wieku.
Do patronki świątyni nawiązuje obraz umieszczony w lewym ołtarzu bocznym. Płótno z połowy XVII wieku oddaje moment śmierci Marii Magdaleny.
Na ścianie chóru znajduje się niezwykle cenny zabytek z 1733 roku. Jego wymiary nie są może imponujące (200x118x130 cm), zachwyca jednak polichromowany prospekt z ozdobnymi złoceniami. Pozytyw organowy, bo o nim mowa, przechodził tylko dwie konserwacje: w 1841 i 1983 roku. Mimo to, dwadzieścia trzy cynowe piszczałki nie wiedzą, co to "złośliwość rzeczy martwych" i od lat służą wiernie do Mszy Świętej.
Świątynia, chociaż niewielka i dosyć skromna - w porównaniu z innymi barokowymi wnętrzami - jest miejscem, w którym odbywają się koncerty bydgoskich filharmoników. Stonowane tło sprzyja muzyce i stanowi piękną oprawę, chociażby dla występów Małgorzaty Greli, solistki Opery Nova, która we Włókach wykonywała fragmenty "Magnificat" Jana Sebastiana Bacha. Dzięki takim spotkaniom muzycznym staje się możliwa renowacja liczącego ponad trzysta lat kościoła.

Poewangelickie ślady


Około dwustu metrów od trasy bydgosko-świeckiej we Włókach stoi kościół główny pw. Matki Bożej Królowej Polski. Wieża zegarowa wyrasta ponad okoliczne drzewa - pamięta początki XX wieku. Pierwotnie był to zbór ewangelicki - w ręce katolików przeszedł w latach czterdziestych. Głównymi akcentami świątyni są drewniany ołtarz główny i duży chór - niestety, bez organów, po których wszelki słuch zaginął…
Na terenie parafii znajduje się także dom Zgromadzenia Ducha Świętego, w którym od 1982 roku mieści się nowicjat. Pierwszym przełożonym w Chełmszczonce był ojciec Paweł Barański - dzisiaj już Sługa Boży.
Jesienią na nadrzeczne łąki spływa donośna melodia bijących dzwonów - Włóki, Kozielec i Chełmszczonka śpiewają zawsze jednym głosem…

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki