Nieopodal głównej drogi z Bydgoszczy w kierunku Szczecina, którą przemierzają codziennie tysiące samochodów, stoi drewniany kościółek. Jest w nim czczony św. Mikołaj - patron parafii w Ślesinie. Wspólnota nie posiada aktu erekcyjnego. Najstarsze dokumenty sięgają jednak XV wieku.
Świątynia usytuowana jest w środkowej części wsi. Jej styl oraz unoszący się zapach starego drewna sprawiają, że trudno to miejsce tak po prostu ominąć. Godne podkreślenia jest również to, że pomimo trudnych czasów dom Boży zachował się w nienaruszonym stanie aż do chwili obecnej.
Kościół ocaliła decyzja biskupa
Pierwszym proboszczem (w roku 1486) był Mikołaj z Kościana. Wówczas na ziemi ślesińskiej istniał prawdopodobnie drugi kościół pw. Wszystkich Świętych. Sytuacja ta zrodziła konflikt pomiędzy dziedzicem a plebanem, który odmawiał nabożeństwa w nowej świątyni. Spór o sprawowanie posługi kapłańskiej na korzyść Mikołaja rozsądził miejscowy biskup. Po pewnym czasie kościół wraz z kaplicą uległ spaleniu. W jego miejsce został wzniesiony obecny, któremu nadano imię świętego z Miry. Został on zbudowany na rzucie prostokąta, z zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Drewniane ściany są osadzone na podmurówce. Charakterystycznym elementem na zewnątrz kościoła jest rzeźba Matki Bożej skierowana w stronę wschodzącego słońca. Uroku całej konstrukcji dodaje zadaszenie z dwoma wieżyczkami. Na Mszę św. wiernych wzywa dzwon z 1972 roku. Świątynia - na pierwszy rzut oka - wywołuje dosyć "mroczne" wrażenie. Wystarczy jednak uważniej się przypatrzeć, aby dostrzec to, co naprawdę cenne. Przed prezbiterium, tuż pod sufitem, umieszczono belkę z barokową Grupą Ukrzyżowania. Na przodzie Stołu Pańskiego znajduje się płaskorzeźba ukazująca krzyżowanie Pana Jezusa. Ołtarz główny pochodzi z XVII wieku. W jego sercu znajduje się obraz Najświętszej Marii Panny ze św. Joachimem. Tuż pod nim - rokokowe tabernakulum. Po prawej i lewej stronie stoją figury św. Piotra i św. Pawła. W górnej kondygnacji osadzono aniołów, a w miejscu centralnym - Oko Opatrzności. Na uwagę zasługują dwa ołtarze boczne. W jednym z nich umieszczono obraz św. Mikołaja. Świątynia może się również pochwalić rokokową amboną, chrzcielnicą oraz konfesjonałem z XVIII wieku z rzeźbą św. Magdaleny. Światło zewnętrzne wpada poprzez witraże z lat 1984-88. Wśród nich znajduje się wizerunek Najświętszej Marii z Dzieciątkiem, Jana Pawła II z Prymasem Tysiąclecia, św. Maksymiliana Marii Kolbego, św. Jana Chrzciciela, św. Piotra, św. Wojciecha oraz scena chrztu Polski. Mury świątyni otacza Droga krzyżowa z 1889 roku.
Otwarte serca parafian
Wspólnota przeżywała różne koleje losu. Przetrwała jednak wiernie do dzisiaj. W archiwum parafialnym zanotowano, że w roku 1866 na jej obszarze panowała cholera. Od 4 czerwca do 9 października zmarło aż 90 parafian.
Mieszkańcy Ślesina bardzo aktywnie uczestniczą we wszystkich formach duszpasterstwa oraz w pracach związanych z utrzymaniem kościoła. - Przy naszej wspólnocie działa Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, Wspólnota Anonimowych Alkoholików oraz Żywy Różaniec. Jego członkowie gromadzą się na wspólnej modlitwie dwa razy w tygodniu - przyznaje ks. Andrzej Gierszyński, który pełni posługę proboszcza od 1998 roku. - Jestem zachwycony chęcią pomocy oraz wsparciem materialnym moich parafian - dodaje. Obecnie okręg parafii zamieszkuje ponad dwa tysiące osób. Należą do niej takie miejscowości, jak Gabrielin, Gumnowice, Kazin, Minikowo i Ślesin.