Logo Przewdonik Katolicki

Akademicki opłatek

Ks. Witold Dorsz
Fot.

Po raz trzeci Duszpasterstwo Akademickie we Włocławku zorganizowało opłatek środowisk akademickich z bp. Wiesławem Alojzym Meringiem. Świąteczne spotkanie pasterza diecezji z coraz liczniejszą z każdym rokiem reprezentacją władz, studentów i pracowników uczelni miasta biskupiego jest odzwierciedleniem zaangażowania Kościoła lokalnego w tworzenie i integrację coraz prężniejszego...

Po raz trzeci Duszpasterstwo Akademickie we Włocławku zorganizowało opłatek środowisk akademickich z bp. Wiesławem Alojzym Meringiem. Świąteczne spotkanie pasterza diecezji z coraz liczniejszą z każdym rokiem reprezentacją władz, studentów i pracowników uczelni miasta biskupiego jest odzwierciedleniem zaangażowania Kościoła lokalnego w tworzenie i integrację coraz prężniejszego środowiska akademickiego we Włocławku, troski księdza biskupa o jego rozwój i żywej obecności Kościoła w tym środowisku.

Spotkanie odbyło się 21 grudnia w świetlicy „Caritas” przy ul. Gdańskiej. Wzięli w nim udział reprezentanci władz Wyższego Seminarium Duchownego, Włocławskiego Towarzystwa Naukowego, Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej, Wydziału Zamiejscowego Wyższej Szkoły Informatyki w Łodzi, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz Wyższej Szkoły Techniki i Przedsiębiorczości, pracownicy, studenci, absolwenci oraz przyjaciele Duszpasterstwa Akademickiego, wśród nich siostry albertynki, które użyczają studentom kaplicy w schronisku dla bezdomnych, wspierają ich modlitwą i życzliwą obecnością. Cieszy, że wśród osób, które odpowiedziały na zaproszenie, znaleźli się reprezentanci naszego regionu w Parlamencie Europejskim i Sejmie Rzeczypospolitej oraz dziennikarze, zwłaszcza że spotkanie miało bardzo rodzinny i nieoficjalny charakter.
Po powitaniu zebranych przez duszpasterza akademickiego i przedstawieniu „szefostwa” studenckiego DA, został odczytany fragment Ewangelii św. Łukasza o Narodzeniu Pańskim, po czym bp Mering pobłogosławił opłatki i złożył wszystkim życzenia, przypominając o wymiarze religijnym świąt Bożego Narodzenia. Wzruszające było łamanie się opłatkiem i wzajemne składanie sobie życzeń, bez zwykłego na co dzień dystansu. To, mamy nadzieję, nie tylko chwilowe doświadczenie jedności i bliskości było bardzo widoczne także przy stole, podczas wspólnego kolędowania (dzięki członkom Chóru Akademickiego WSHE „Arioso” oraz zespołowi Eden z par. Matki Bożej Fatimskiej, który tworzą m.in. uczestnicy spotkań DA, udało się nam utrzymać w pięciolinii i prześpiewać więcej niż tylko jedną zwrotkę każdej kolędy). Nagłośnienie bezprzewodowe użyczone przez WSHE umożliwiło wspólne rozmowy przy stole na temat dziedzictwa pozostawionego nam przez Sługę Bożego Jana Pawła II. Wspólne kolędowanie trwało do późnego wieczora.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i zachęcamy do udziału w stałych spotkaniach formacyjnych oraz w środowej Mszy św. akademickiej (szczegółowe informacje na stronie internetowej www.da.w.pl). Zapraszamy na obchody rocznicy nawiedzenia Włocławka przez ikonę „Sedes Sapientiae”, dar Sługi Bożego Jana Pawła II dla środowisk akademickich całego świata, którą pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa będziemy obchodzić 10 stycznia. W tym dniu pasterz diecezji dokona poświęcenia i uroczystego otwarcia Diecezjalnego Ośrodka DA przy placu Koperni ka 3. Decyzja biskupa o przyznaniu lokalu duszpasterstwu jest wyrazem zrozumienia dla potrzeb oraz troski o środowisko akademickie, zwłaszcza o młodzież studiującą. Siedziba duszpasterstwa będzie miejscem dostępnym dla wszystkich studentów, gdzie oprócz uczestnictwa w spotkaniach grup formacyjnych i modlitewnych, będą oni mogli spotkać się z duszpasterzem, zapoznać z najnowszymi wydaniami prasy i pism katolickich, skorzystać z podręcznej biblioteczki, z dostępu do Internetu, napić się kawy lub herbaty. W wyposażeniu ośrodka dużą pomoc okazała WSHE, a wierzymy, że dołączą do niej także i inne uczelnie Włocławka.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki