Logo Przewdonik Katolicki

Pielgrzymująca Nauczycielka

Tomasz Sawic
Fot.

Od czterech lat przed ikoną Matki Bożej Stolicy Mądrości gromadzą się pracownicy naukowi i studenci krajów na całym świecie. Wizerunek, który Papież Jan Paweł II przekazał środowiskom akademickim świata w roku Wielkiego Jubileuszu, przybył 8 stycznia br. do diecezji włocławskiej. Peregrynację rozpoczął od WSD Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim, po czym przebywał...

Od czterech lat przed ikoną Matki Bożej Stolicy Mądrości gromadzą się pracownicy naukowi i studenci krajów na całym świecie. Wizerunek, który Papież Jan Paweł II przekazał środowiskom akademickim świata w roku Wielkiego Jubileuszu, przybył 8 stycznia br. do diecezji włocławskiej. Peregrynację rozpoczął od WSD Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim, po czym przebywał w środowisku akademickim Konina i w WSD Księży Orionistów w Zduńskiej Woli. W stolicy diecezji ikona znajdowała się 10 i 11 stycznia. Przeżyciom religijnym towarzyszyły wydarzenia naukowe i kulturalne.Piątego stycznia br. w Kurii Diecezjalnej Włocławskiej odbyła się konferencja prasowa poświęcona omówieniu szczegółów pobytu ikony Sedes Sapientiae we Włocławku. Prowadził ją duszpasterz akademicki, ks. dr Witold Dorsz. Obecni na konferencji przedstawiciele wyższych uczelni Włocławka zwracali uwagę, że peregrynacja ikony jest nie tylko wydarzeniem religijnym, ale i wyrazem uznania dla młodego, rozwijającego się środowiska akademickiego.
10 stycznia o godz. 11 w Auli Auditorium Maximum Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w imieniu włocławskiego środowiska akademickiego witali ikonę rektor WSHE, prof. dr hab. Jerzy Garbacz i biskup włocławski dr Wiesław Mering. Następnie odbyło się sympozjum naukowe zatytułowane "W poszukiwaniu prawdy", dotyczące związków między nauką i wiarą. Prelegentami byli o. Aleksander Jacyniak SJ, prof. dr hab. Leszek Wojtczak i bp prof. Marek Jędraszewski.
Nazajutrz przed południem w seminaryjnej Auli Kard. Stefana Wyszyńskiego odbyła się dyskusja panelowa pt. "Czego środowisko akademickie oczekuje od Kościoła? Jak Kościół postrzega swoją misję w środowisku akademickim?" Obecni byli członkowie władz uczelni włocławskich, wykładowcy, studenci - wśród nich członkowie duszpasterstwa akademickiego. Stawiane pytania i udzielane odpowiedzi dotyczyły relacji zachodzących między nauką a wiarą oraz systemu wartości istotnych dla środowisk naukowych. W dyskusji wziął udział również bp W. Mering, który odniósł się m.in. do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, o której powiedział, iż dostrzega w niej wiele dobra, czego nie może powiedzieć o Przystanku Woodstock.
Wydarzeniem kulturalnym był koncert wrocławskiego zespołu "30 synów i 40 wnuków jeżdżących na 70 oślętach", który odbył się po panelu.
Ostatnim etapem nawiedzenia Włocławka przez Maryję w Jej wizerunku była bazylika katedralna, gdzie koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył bp dr Stanisław Gębicki. Po liturgii ikonę Sedes Sapientiae pożegnano i przekazano delegacji akademickiej przybyłej z diecezji bydgoskiej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki