Logo Przewdonik Katolicki

Lodołamacze

Tomasz Sawic
Fot.

23 lutego o godz. 10 w Urzędzie Miasta we Włocławku wystąpieniem prezydenta Władysława Skrzypka rozpoczęła się konferencja poświęcona ogólnopolskiej kampanii społecznej promującej pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. W jej trakcie poinformowano o przystąpieniu Włocławka do konkursu Lodołamacze 2006, organizowanego przez Polską Organizację Pracodawców...

23 lutego o godz. 10 w Urzędzie Miasta we Włocławku wystąpieniem prezydenta Władysława Skrzypka rozpoczęła się konferencja poświęcona ogólnopolskiej kampanii społecznej promującej pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. W jej trakcie poinformowano o przystąpieniu Włocławka do konkursu „Lodołamacze 2006”, organizowanego przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

W konkursie „Lodołamacze 2006” mogą brać udział pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych oraz w istotny sposób przyczyniający się do ich aktywizacji zawodowej. W trakcie konferencji prezydent Skrzypek zwrócił uwagę na fakt, że władze miejskie, mając świadomość, że osobom niepełnosprawnym jest o wiele trudniej znaleźć zatrudnienie niż ludziom zdrowym, dokładają wielu starań na rzecz poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych: m.in. poprzez powołanie w urzędzie ich pełnomocnika, zakup mikrobusów do ich przewozów, przez tworzenie dla nich miejsc pracy. Obecnie we Włocławku liczba osób niepełnosprawnych poszukujących pracy wynosi ponad pięćset.

Z kolei Anna Nowak, pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta, wyraziła nadzieję, że przystąpienie Włocławka do konkursu „Lodołamacze 2006” przyczyni się w istotny sposób do rozwiązywania problemu bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych. Podkreśliła również, iż we Włocławku istnieją przedsiębiorstwa zatrudniające dość liczną grupę takich osób.

Uczestnicy konferencji zaapelowali do właścicieli firm, aby dawali szansę podjęcia pracy niepełnosprawnym oraz by podnosili standard już istniejących miejsc pracy. Istotny jest fakt, że kolejne edycje konkursu stwarzają możliwość wspierania potencjalnych pracodawców, jak również i tych, którzy już zatrudniają osoby niepełnosprawne; poważną przeszkodę w zatrudnianiu stanowią przepisy prawne. Należy dążyć do ich zmiany, wszak chodzi o to, by do problemu zatrudniania niepełnosprawnych podchodzić jak najbardziej dojrzale, odpowiedzialnie. Dla tych osób niezwykle istotna jest integracja ze światem ludzi zdrowych, chcą być potrzebni. Wiadomo też, że wykonywanie pracy, zatrudnienie – jest bardzo pomocne w rehabilitacji. Wiele w tej mierze zależy od wrażliwości prawodawców i pracodawców. Docelowo chodzi o to, by zatrudnianie niepełnosprawnych stało się nie ewenementem, lecz normą.

Więcej informacji o konkursie „Lodołamacze 2006” znajduje się na stronie internetowej www.lodolamacze.info.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki