Logo Przewdonik Katolicki

Malarstwo Jerzego Kędzierskiego

Tomasz Sawic
Fot.

Od 10 marca w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku czynna jest wystawa czasowa malarstwa Jerzego Kędzierskiego. Znajdujące się na niej obrazy są pełne światła, przestrzeni, kolorów. Sprzyja to uruchamianiu wyobraźni widzów, którzy mogą dowolnie interpretować abstrakcyjne, geometryczne formy. Jerzy Kędzierski urodził się w 1955 r. w Bądkowie. Z wykształcenia jest matematykiem,...

Od 10 marca w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku czynna jest wystawa czasowa malarstwa Jerzego Kędzierskiego. Znajdujące się na niej obrazy są pełne światła, przestrzeni, kolorów. Sprzyja to uruchamianiu wyobraźni widzów, którzy mogą dowolnie interpretować abstrakcyjne, geometryczne formy.

Jerzy Kędzierski urodził się w 1955 r. w Bądkowie. Z wykształcenia jest matematykiem, absolwentem Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UMK w Toruniu. Jako malarz zadebiutował w 1996 r. na „Włocławskich Impresjach”. Od tego czasu obrazy Kędzierskiego gościły na ponad trzydziestu krajowych wystawach zbiorowych oraz jednej zagranicznej (w Niemczech). Miał też dwie krajowe wystawy indywidualne. Od 1999 r. Jerzy Kędzierski jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana. Jest on m.in. laureatem pierwszej nagrody w konkursie ZPAP w Toruniu „Dzieło roku 2001” (rok później w tym samym konkursie otrzymał drugą nagrodę), drugiej nagrody w konkursie „Włocławskie Impresje 2001”. Był dwukrotnie nagradzany w konkursie na malarstwo i grafikę regionu toruńskiego.

O twórczości artysty Jaroslav Uhel, krytyk i pedagog z warszawskiej ASP, napisał: „Jego malarstwo jest tym, co widzialne, ale i tym, co malarz tai, zasłania. W centrum uwagi autora znajduje się intymność życia. Intymność relacji. Słowo «intymność» pochodzi z łacińskiego in timor (w strachu), co jest dokładnie tym, co dzieje się, kiedy zbliżamy się do innego człowieka lub Boga. Fizyczna intymność stwarza emocjonalną intymność”.

Zachęcam Czytelników do odbycia niezwykłej wycieczki w głąb tajemniczego świata Jerzego Kędzierskiego. Wystawa czynna jest do 2 kwietnia.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki