Logo Przewdonik Katolicki

20 lat Erasmusa

PK
Fot.

Już od 20 lat w Polsce działa europejski program stypendialny Erasmus. W ciągu dwóch dekad działalności skorzystało z niego ponad 42 tys. polskich studentów, a tylko w tym roku akademickim przystąpiło do niego już ponad dwieście naszych uczelni. Erasmus powstał w 1987 r. jako europejski program wyjazdów stypendialnych dla studentów (The European Community Action...

Już od 20 lat w Polsce działa europejski program stypendialny Erasmus. W ciągu dwóch dekad działalności skorzystało z niego ponad 42 tys. polskich studentów, a tylko w tym roku akademickim przystąpiło do niego już ponad dwieście naszych uczelni.

Erasmus powstał w 1987 r. jako europejski program wyjazdów stypendialnych dla studentów (The European Community Action Scheme for the Mobility of University Students). Erasmus jest największym i najlepiej znanym wspólnotowym programem dla szkół wyższych. Statystyki pokazują, że uczestniczy w nim dziewięć na dziesięć uczelni w Europie. W ciągu 20 lat realizacji programu stypendia Erasmusa otrzymało ponad 1,5 miliona studentów.


Zdaniem naukowców NASA ubiegły rok wbrew przewidywaniom okazał się być dość spokojny pod względem liczby huraganów „dzięki” burzom piaskowym, które w tym czasie nawiedzały Afrykę. W roku 2005 na świecie szalało aż 15 huraganów, rok później zaledwie cztery. Według danych zebranych w czasie misji satelity Aura oraz Tropical Rainfall Measuring Mission, stało się to za przyczyną pyłu z Sahary, który pojawił się w atmosferze po kilku burzach piaskowych i uniemożliwił światłu słonecznemu dotarcie do powierzchni oceanu. To z kolei obniżyło temperaturę wody i w rezultacie ograniczyło procesy tworzenia się huraganów.


Warto wiedzieć, że Bułgaria przyjęła chrzest w roku 864. Dziś z prawie 8 mln mieszkańców: 83 proc. wyznaje prawosławie, 13 proc. to muzułmanie, katolików jest zaledwie 1 proc., czyli około 80 tys. i należą do obrządku łacińskiego oraz bizantyńskiego. Inne wyznania chrześcijańskie stanowią niecałe 1,5 proc.


Z badań wynika, że w Polsce seniorzy są bardzo różnie postrzegani; od życzliwości, poprzez obojętność, aż po wyraźną niechęć. Nasz stosunek do ludzi starszych w dużej mierze zależy od środowiska i sytuacji społecznej człowieka. Już tradycyjnie za najbardziej życzliwe wobec seniorów uznawane są trzy grupy społeczne – rodzina (dobrze czuje się w niej 79 proc. seniorów), sąsiedzi (68 proc.)  i wspólnota parafialna (64 proc.). Natomiast na ciepły uśmiech i życzliwe słowo w sklepie czy byłym miejscu pracy może już liczyć niecała połowa badanych. Jedynie co czwarta starsza osoba uważa, że są jej przychylne osoby młode.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki