Logo Przewdonik Katolicki

Konkurs

PK
Fot.

Ogłaszamy nowy konkurs historyczny dla młodszych i starszych diecezjan! Jan Łaski (1456-1531) arcybiskup gnieźnieński, Prymas Polski, a zarazem Kanclerz Wielki Koronny i królewski sekretarz z okresu I Rzeczypospolitej, łączył w swojej osobie przymioty duchowe z zaletami wybitnego męża stanu. Zajmując się m.in. kodyfikacją praw, opracowując tzw. Statut Łaskiego, zapisał się...

Ogłaszamy nowy konkurs historyczny dla młodszych i starszych diecezjan!

Jan Łaski (1456-1531) – arcybiskup gnieźnieński, Prymas Polski, a zarazem Kanclerz Wielki Koronny i królewski sekretarz z okresu I Rzeczypospolitej, łączył w swojej osobie przymioty duchowe z zaletami wybitnego męża stanu. Zajmując się m.in. kodyfikacją praw, opracowując tzw. Statut Łaskiego, zapisał się w historii Polski, po dziś dzień pozostając symbolem. Nieprzypadkowo monety kolekcjonerskie z jego wizerunkiem są jednymi z nagród w naszym kolejnym konkursie redakcyjnym!

Każdy region, okolica, mają odpowiedników Jana Łaskiego, na swoją lokalną miarę. Chcielibyśmy, aby i oni nie popadli w zapomnienie. Ich dzieła także.


„Kraju budowanie – pracą, walką, modlitwą”
oto hasło konkursowe


Czekamy na opisy, bądź też wzbogacone o opis rysunki lub fotografie, przedstawiające pracę naszych lokalnych społeczników na przestrzeni wieków. Od pradziejów, aż po dziś dzień. Ci, którzy pragną żyć w myśl benedyktyńskiej zasady „Ora et labora”, zasługują na nasz szacunek. Okażmy go. Przypominajmy zarówno wielkich lokalnych bohaterów, jak i tych, o których wiedzą i pamiętają jedynie mieszkańcy ich „małych ojczyzn”. Za każdym, nawet relatywnie niewielkim, lokalnym, pożytecznym dziełem, Pan Bóg stawia nietuzinkowych ludzi, często tak różnych od siebie. Duchowni i świeccy, pozytywiści i radykałowie, realiści i fantaści – wszyscy na swój sposób starali się budować kraj, służyć mu swoim duchem, intelektem.

Prace opisowe nie mogą przekraczać 5 stron maszynopisu. Konkurs zostanie rozegrany w dwóch kategoriach – „młodszej”, przeznaczonej dla uczniów, gimnazjalistów i licealistów, „starszej”, przeznaczonej dla dorosłych diecezjan. W każdej zostaną przyznane dwie nagrody – cenne książki oraz monety kolekcjonerskie.

Prace należy nadsyłać na adres redakcji naszego tygodnika do 7 maja. W redakcji dostępny jest szczegółowy regulamin konkursu.

Organizatorzy: „Przewodnik Katolicki Diecezji Bydgoskiej”, Oddział Okręgowy Narodowego Banku Polskiego w Bydgoszczy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki