Logo Przewdonik Katolicki

Wiele mu zawdzięczamy

ks. Stanisław Łosiakowski
Fot.

W słowie wstępnym do pracy zbiorowej Jan Paweł II ­ Sługa Miłosierdzia (red. ks. J. Kędzierski, Włocławek 2006) biskup włocławski Wiesław A. Mering napisał m.in.: W sercach Polaków nigdy nie zabraknie miejsca dla Jana Pawła II. Minie wiele lat, zanim w pełni docenimy i zrozumiemy, jak wiele mu zawdzięczamy i jak bezcenny jest przekaz zostawiony nam przez...

W słowie wstępnym do pracy zbiorowej „Jan Paweł II ­– Sługa Miłosierdzia” (red. ks. J. Kędzierski, Włocławek 2006) biskup włocławski Wiesław A. Mering napisał m.in.: „W sercach Polaków nigdy nie zabraknie miejsca dla Jana Pawła II. Minie wiele lat, zanim w pełni docenimy i zrozumiemy, jak wiele mu zawdzięczamy i jak bezcenny jest przekaz zostawiony nam przez Wielkiego Papieża”.

Słowa pasterza diecezji mają odzwierciedlenie w różnorakich gestach, jakimi Polacy okazują wdzięczność Ojcu Świętemu. Materialnym dowodem ludzkich uczuć są pomniki, tablice pamiątkowe itp. obiekty. W par. Wniebowzięcia NMP w Radziejowie myśl o wzniesieniu pomnika ku czci Papieża zrodziła się wkrótce po jego śmierci. Należy wspomnieć, że w 1999 r. miejscowa społeczność wyraziła uznanie dla nieocenionych zasług Jana Pawła II dla Polski i świata, nadając mu honorowe obywatelstwo Gminy Radziejów (uchwała RG nr XI/59/99 z 23 listopada 1999 r.). Pamięć o tym dodatkowo przynaglała mieszkańców miasta, władze gminy i duchowieństwo do podjęcia zamierzenia, ostatecznie zrealizowanego półtora roku po śmierci Ojca Świętego.

Pomnik ustawiony jest przy ul. Szkolnej, nieopodal domu parafialnego (wybudowanego w latach 1998-2005 jako wotum dla upamiętnienia Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa i pontyfikatu Papieża Polaka). Stanowi go ustawione na cokole popiersie Jana Pawła II dłuta Stanisława Mystka z Poznania (twórcy m.in. pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego stojącego przed katedrą włocławską oraz drzwi wiodących do tej świątyni). Na cokole znajduje się napis:

Janowi Pawłowi II
1978-2005
Honorowemu Obywatelowi Gminy Radziejów –
duszpasterze, wójt, Rada Gminy, mieszkańcy
A.D. 2006


Z rzeźbiarzem współpracował inż. Roman Bartkowiak z Pozniania, a przebieg prac koordynował inż. arch. Kazimierz Sawiński. Jak już wspomniano, w urzeczywistnienie projektu włączyły się władze samorządowe, przede wszystkim wójt Jerzy Zmierczak i Rada Gminy Radziejów. Mieszkańcy miasta i parafii dostarczyli wielu dowodów spontanicznej ofiarności.

Pomnik został poświęcony 1 października 2006 r. przez ks. bp. Stanisława Gębickiego, który przeprowadzał wizytację kanoniczną parafii. W dniu uroczystoś, następnie w Dniu Papieskim 15 października 2006 oraz w drugą rocznicę śmierci Jana Pawła II, społeczeństwo Radziejowa oddało hołd Ojcu Świętemu. W poniedziałek 2 kwietnia o godz. 18 w kościele sprawowana była Msza św., podczas której modliliśmy się o wyniesienie Sługi Bożego Jana Pawła II na ołtarze. Po Eucharystii uczniowie szkoły muzycznej wraz z dziećmi i młodzieżą z parafii wystąpili w programie słowno-muzycznym pt. „Czeka was droga...”. Członkowie władz i liczni radziejowianie złożyli przy pomniku wieńce i wiązanki kwiatów, zapalili znicze. Wartę honorową pełnili druhowie z jednostki OSP i harcerze.

Wszystkim, którzy okazali życzliwość i pomoc przy budowie pomnika Jana Pawła II w Radziejowie: władzom, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej „EMPEGIEK”, przedsiębiorstwom „Prasmet” i „Estewu” oraz społeczeństwu serdeczne dziękuję.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki