Logo Przewdonik Katolicki

Więcej niż symbol

PK
Fot.

To była inicjatywa ojców franciszkanów z klasztoru w Radziejowie: dwa dni po śmierci Papieża, podczas wieczornej Mszy św., ojciec gwardian zaproponował wzniesienie pomnika Jana Pawła II jako dowodu wdzięczności wiernych za ponad 26 lat niezwykłego pontyfikatu. Licznie zgromadzeni na liturgii wierni przyjęli tę propozycję oklaskami. Następne miesiące upłynęły w Radziejowie pod...

To była inicjatywa ojców franciszkanów z klasztoru w Radziejowie: dwa dni po śmierci Papieża, podczas wieczornej Mszy św., ojciec gwardian zaproponował wzniesienie pomnika Jana Pawła II jako dowodu wdzięczności wiernych za ponad 26 lat niezwykłego pontyfikatu. Licznie zgromadzeni na liturgii wierni przyjęli tę propozycję oklaskami.Następne miesiące upłynęły w Radziejowie pod znakiem intensywnych prac budowlanych. Pomnik ulokowany został na skarpie w ogrodzie klasztornym przy ul. Brzeskiej. Jego poświęcenie odbyło się 4 października, w święto św. Franciszka z Asyżu.
Uroczystej liturgii, sprawowanej o godz. 18 w kościele Ojców Franciszkanów, przewodniczył bp pomocniczy Stanisław Gębicki. W Eucharystii uczestniczyło wielu zaproszonych kapłanów, wśród nich prowincjał franciszkanów - o. Grzegorz Bartosik z Warszawy, poczty sztandarowe oraz liczni wierni. W homilii ksiądz biskup nawiązał do wielkiego przesłania, jakie zostawił nam zmarły Jan Paweł II, mówiąc m.in.: - On wlewał przez lata nadzieję do serc ludzkich, zachęcał do odważnego otwarcia się na Chrystusa. Obyśmy stali się tak jak on - żywą Ewangelią Chrystusa.
Po Mszy św. bp Stanisław Gębicki, kapłani i wierni udali się w procesji pod pomnik. Dokonano symbolicznego zakończenia dzieła budowy. Na cokole pomnika widnieje napis: "Jan Paweł II, 1978-2005" , a z boku: "Za dar pontyfikatu - wdzięczni mieszkańcy Radziejowa i okolic". Ksiądz biskup dokonał ceremonii poświęcenia pomnika, po czym delegacje wiernych złożyły pod monumentem wiązanki kwiatów.
Tego rodzaju wydarzenia na trwałe zapisują się w pamięci ludzkiej. Zgromadzeni wierni nie opuszczali placu i przylegającej doń ulicy, mimo że uroczystość dobiegła końca. Górowała nad nimi sylwetka Jana Pawła II z rękami wzniesionymi w powitalnym geście. Geście, który widzieliśmy wielokrotnie podczas pielgrzymek, geście, który tak dobrze pamiętamy.
Każdy pomnik to trwały symbol pamięci i wdzięczności. Pomnik Papieża w Radziejowie będzie nam przypominał jego wiarę, która była dla nas oparciem i na której budowaliśmy swoją własną, oraz jego ufność, z którą rozpoczął pontyfikat, wypowiadając znamienne słowa: "Otwórzcie drzwi Chrystusowi!". Pomnik jest też naszym specjalnym podziękowaniem Bogu, wzywającemu przez dar osoby Jana Pawła II do świętości każdego z nas. Obyśmy zawsze byli wierni Ewangelii i nauce Ojca Świętego! Oby wierność ta owocowała dobrem - w wymiarze duchowym i materialnym, w wymiarze społecznym naszego życia!

ojcowie franciszkanie
z Radziejowa

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki