Logo Przewdonik Katolicki

Bóg i Ojczyzna

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Kilkuset żołnierzy zasadniczej służby wojskowej Garnizonu Bydgoszcz skorzystało w tym roku ze specjalnych rekolekcji. Nauki odbywały się w różnych jednostkach na terenie miasta i przebiegały pod hasłem Przypatrzcie się bracia powołaniu waszemu. Rekolekcje głosił ks. Krzysztof Panasiuk, dla którego spotkanie z żołnierskim środowiskiem to całkiem nowe...

Kilkuset żołnierzy zasadniczej służby wojskowej Garnizonu Bydgoszcz skorzystało w tym roku ze specjalnych rekolekcji. Nauki odbywały się w różnych jednostkach na terenie miasta i przebiegały pod hasłem „Przypatrzcie się bracia powołaniu waszemu”.

Rekolekcje głosił ks. Krzysztof Panasiuk, dla którego spotkanie z „żołnierskim środowiskiem” to całkiem nowe doświadczenie. – Z niemałymi obawami jechałem do jednostek wojskowych, sądząc, że natrafię na duże trudności. Okazało się, że żołnierze byli otwarci nie tylko na słuchanie, ale również na rozmowy, podczas których stawiali wiele pytań odnoszących się do życia Kościoła.

Rekolekcjonista mówił m.in. o powołaniu, jakie powinien wypełniać żołnierz zasadniczej służby wojskowej. – To jest przede wszystkim powołanie chrześcijańskie, które opiera się na wierze, nadziei oraz miłości. Jeżeli człowiek, żołnierz, odkryje w sobie głęboką wiarę oraz dobre relacje z Bogiem, to będzie szedł przez życie z miłością. Potrafi zrealizować swoje powołanie do bycia chrześcijaninem – podkreślił ks. Panasiuk.

Rekolekcje trwały przez cztery dni i odbywały się w jednostkach wojskowych na terenie Bydgoszczy. – One były również okazją powrotu do słów, które Jan Paweł II wypowiedział do wojska podczas wizyty w Koszalinie w 1991 roku. Papież, widząc tysiące żołnierzy, powiedział o „zmartwychwstaniu” wojska. Wskazał również na szczególne powołanie, jakie powinien wypełniać człowiek w mundurze – powiedział ks. podporucznik Krzysztof Kara. Kapłan z parafii wojskowej w Bydgoszczy dodał, że żołnierz jest przede wszystkim powołany do czynienia dobra w służbie ojczyźnie. – Każdy szeregowy musi się nauczyć umiłowania własnego kraju, czyli prawdziwego patriotyzmu. To także zastanowienie się nad powołaniem poza jednostką, czyli do bycia mężem czy ojcem – stwierdził ks. Kara.

W rekolekcjach wziął udział szeregowy Kamil Przonek, który pochodzi z okolic Warszawy. – Na pewno był to czas zatrzymania, zastanowienia się nad swoim życiem oraz refleksji nad własnym sumieniem. Myślę, że przez wszystkich został on dobrze wykorzystany. Temat rekolekcji skłonił nas do głębszego odkrycia naszego powołania oraz przypomnienia sobie, że każdy z nas ma swój cel do spełnienia w życiu – powiedział.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki