Logo Przewdonik Katolicki

Paschał

Szymon Puchalski
Fot.

Co to jest Paschał? Paschał jest to świeca używana w liturgii - święcona w czasie Liturgii Nocy Paschalnej, zapalana w okresie wielkanocnym, a także w czasie chrztu świętego i pogrzebu. Dlaczego jest to wyjątkowa świeca? Wyjątkowa z racji swojej wielkości i ciężaru (także ceny), ale jeszcze bardziej z racji symboliki. Exultet to uroczysty śpiew o tej świecy, która...

Co to jest Paschał?

Paschał jest to świeca używana w liturgii - święcona w czasie Liturgii Nocy Paschalnej, zapalana w okresie wielkanocnym, a także w czasie chrztu świętego i pogrzebu.

 

Dlaczego jest to wyjątkowa świeca?

Wyjątkowa z racji swojej wielkości i ciężaru (także ceny), ale jeszcze bardziej z racji symboliki. Exultet to uroczysty śpiew o tej świecy, która symbolizuje Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego. Nawiązuje także do słupa ognia, który prowadził Izraelitów przez pustynię, oraz do światła wiary, które w momencie chrztu świętego zapala się w człowieku. Ogień i światło są bardzo nośnymi symbolami, dlatego tych odniesień jest z pewnością więcej.

 

Na świecy znajdują się greckie litery oraz punkty. Co one symbolizują?

Litery Alfa (Α) i Omega (Ω) - pierwsza i ostatnia litera alfabetu greckiego - wskazują na Boga, który istnieje od zawsze i nie przestanie istnieć. W obrzędach poświęcenia Paschału mowa jest o żłobieniu tych liter, jednak dla ułatwienia są one odlane z wosku i przyklejone do świecy.  Data (obecny rok - każda cyfra jest umieszczona w jednym polu krzyża znajdującego się pomiędzy literami Alfa i Omega) oznacza wpisanie naszej, konkretnej historii w nieskończone istnienie Boga. Pięć gron (dawniej były wykonane z żywicy i pokryte czerwoną farbą - obecnie używa się gwoździ z ozdobnymi, woskowymi końcówkami) to 5 ran Chrystusa - Boga, który stał się człowiekiem i przez śmierć na krzyżu uratował człowieka od śmierci wiecznej. Nazwa Paschał z pewnością nawiązuje do hebr. pesah, co oznacza przejście. Pierwotnie chodziło o przejście przez Egipt Anioła śmierci, który zabił wszystko co pierworodne, oszczędzając domostwa oznaczone krwią baranka. Kolejnym przejściem było przeprowadzenie Izraelitów uwolnionych z Egiptu przez Morze Czerwone. Jezus Chrystus dokonał nowej Paschy, gdy przeszedł przez śmierć do nowego życia i każdego z nas uzdolnił do takiego przejścia.

 

Z ks. Jackiem Zjawinem,

rozmawiał Szymon Puchalski

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki