Logo Przewdonik Katolicki

Fajerwerki - zasady bezpieczeństwa

Szymon Puchalski
Fot.

Powoli zbliża się sylwester. Rozpoczyna się okres intensywnej sprzedaży fajerwerków. Jak bezpiecznie się z nimi obchodzić?

 

Zakup

Kupujmy materiały pirotechniczne w sprawdzonych miejscach. Ustrzeżemy się wówczas przed produktami źle wykonanymi, zniszczonymi lub przechowywanymi w niewłaściwych warunkach. W sprzedaży dostępne są trzy klasy produktów. Wybierajmy fajerwerki klasy I lub II (III klasa przeznaczona jest do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych).

Pamiętajmy, że fajerwerki i petardy przeznaczone są tylko dla osób pełnoletnich. Za sprzedaż takich artykułów nieletnim grożą nawet dwa lata więzienia.

Przed odpaleniem fajerwerków sprawdźmy, czy nie są one uszkodzone,przeczytajmy dokładnie instrukcję i stosujmy się do niej.

 

Ostrożność

Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i należy zachowywać dużą ostrożność. Nieprzestrzeganie podstawowych zasad prowadzi co roku do wielu, często tragicznych wypadków. Nie odpalajmy petard w pomieszczeniach zamkniętych, w pobliżu drzew i domów oraz w miejscach narażonych na pożar. Częstym, bardzo niebezpiecznym zachowaniem jest odpalanie fajerwerków  w rękach. Jest to przyczyna wielu bardzo poważnych urazów rąk. Również częstym błędem jest wbijanie ich w ziemię. Sztuczne ognie lecące do góry najlepiej odpalać, wkładając do pustej, szklanej butelki.

 

Bezpieczeństwo dzieci

W noc sylwestrową zwróćmy szczególną uwagę na dzieci. Mimo dużego zainteresowania taką „zabawą”, nie pozwalajmy im odpalać żadnych materiałów pirotechnicznych. Uważajmy również, by trzymały się z dala od miejsca odpalania fajerwerków. Wiele dzieci nie potrafi zrozumieć, jak niebezpieczne mogą być petardy, dlatego „na pociechę” możemy dać im dużo bezpieczniejsze zimne ognie. 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki