Logo Przewdonik Katolicki

Fajerwerki - zasady bezpieczeństwa

Szymon Puchalski
Fot.

Powoli zbliża się sylwester. Rozpoczyna się okres intensywnej sprzedaży fajerwerków. Jak bezpiecznie się z nimi obchodzić?

 

Zakup

Kupujmy materiały pirotechniczne w sprawdzonych miejscach. Ustrzeżemy się wówczas przed produktami źle wykonanymi, zniszczonymi lub przechowywanymi w niewłaściwych warunkach. W sprzedaży dostępne są trzy klasy produktów. Wybierajmy fajerwerki klasy I lub II (III klasa przeznaczona jest do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych).

Pamiętajmy, że fajerwerki i petardy przeznaczone są tylko dla osób pełnoletnich. Za sprzedaż takich artykułów nieletnim grożą nawet dwa lata więzienia.

Przed odpaleniem fajerwerków sprawdźmy, czy nie są one uszkodzone,przeczytajmy dokładnie instrukcję i stosujmy się do niej.

 

Ostrożność

Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i należy zachowywać dużą ostrożność. Nieprzestrzeganie podstawowych zasad prowadzi co roku do wielu, często tragicznych wypadków. Nie odpalajmy petard w pomieszczeniach zamkniętych, w pobliżu drzew i domów oraz w miejscach narażonych na pożar. Częstym, bardzo niebezpiecznym zachowaniem jest odpalanie fajerwerków  w rękach. Jest to przyczyna wielu bardzo poważnych urazów rąk. Również częstym błędem jest wbijanie ich w ziemię. Sztuczne ognie lecące do góry najlepiej odpalać, wkładając do pustej, szklanej butelki.

 

Bezpieczeństwo dzieci

W noc sylwestrową zwróćmy szczególną uwagę na dzieci. Mimo dużego zainteresowania taką „zabawą”, nie pozwalajmy im odpalać żadnych materiałów pirotechnicznych. Uważajmy również, by trzymały się z dala od miejsca odpalania fajerwerków. Wiele dzieci nie potrafi zrozumieć, jak niebezpieczne mogą być petardy, dlatego „na pociechę” możemy dać im dużo bezpieczniejsze zimne ognie. 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki