Logo Przewdonik Katolicki

Windows 8

Szymon Puchalski
Fot.

Z końcem października rozpoczęła się sprzedaż najnowszej wersji najpopularniejszego systemu operacyjnego na świecie. Jakie zmiany wprowadza Windows 8?

Czas na dotyk

Dotychczas komputerem sterowało się głównie za pomocą klawiatury i myszki. Interfejs najnowszego Windowsa jest przygotowany do obsługi urządzeń dotykowych. Choć takie urządzenia nie są jeszcze bardzo popularne, w ciągu najbliższych miesięcy z pewnością pojawi się wiele komputerów, laptopów i monitorów obsługujących dotyk. Nie oznacza to, że klawiatura i myszka odchodzą do lamusa – urządzenia te wciąż są bardzo przydatne. Również urządzenia dotykowe nie są potrzebne, system możemy bez problemu obsługiwać w tradycyjny sposób – myszką.

 

Nowy start

Pierwsza rzucająca się w oczy zmiana to brak Menu Start (które od 17 lat było charakterystyczne dla systemów Microsoft). Zamiast niego przy starcie widzimy ekran, z którego mamy szybki dostęp do programów i przydatnych narzędzi. Ułatwiono dystrybucję i instalację programów. Teraz w Sklepie Windows możemy kupić, pobrać i zainstalować aplikację jednym kliknięciem (podobnie jak na smartfonach).

Choć zupełnie odmieniono Menu Start, to pulpit pozostał niezmieniony i przypomina ten znany z poprzedniej wersji – Windows 7.

 

Wydajny i szybki

Nowy system zaskakuje szybkością. Na szczególną pochwałę zasługuje czas startu systemu – może on być gotowy do pracy już po kilkunastu sekundach. Warto wiedzieć, że nie musimy kupować nowego komputera, by używać najnowszego Windowsa. Na większości komputerów pracujących pod Windowsem 7, będzie działał również Windows 8 i na dodatek nieco sprawniej.

Po pierwszych tygodniach od premiery można stwierdzić, że Windows 8 to dobrze przygotowany system i z pewnością zdobędzie dużą popularność.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki