Logo Przewdonik Katolicki

Komputer, ale jaki...

PK
Fot.

U progu roku szkolnego wiele rodzin staje przed potrzebą zakupu wymarzonego komputera dla swojego dziecka. Często jest to pierwszy komputer w domu. Wiedza opierająca się na broszurach reklamowych znajdowanych pod drzwiami nie wystarczy. Jeśli ktoś nie ma w tej dziedzinie innych doświadczeń, ma ogromny problem. Laptop czy stacjonarny? Wyniki sprzedaży komputerów wskazują, że coraz większy...

U progu roku szkolnego wiele rodzin staje przed potrzebą zakupu wymarzonego komputera dla swojego dziecka. Często jest to pierwszy komputer w domu.

Wiedza opierająca się na broszurach reklamowych znajdowanych pod drzwiami nie wystarczy. Jeśli ktoś nie ma w tej dziedzinie innych doświadczeń, ma ogromny problem.

Laptop czy stacjonarny?
Wyniki sprzedaży komputerów wskazują, że coraz większy ich odsetek stanowią komputery przenośne, tzw. laptopy. Ich cena w porównaniu do lat ubiegłych znacznie spadła, osiągając poziom przystępny dla zwykłego domowego użytkownika. Czy polecam zakup laptopa? Sam chętnie z niego korzystam, ale uczciwie muszę przyznać, że nie jest to najlepsze rozwiązanie dla każdego. Owszem, jest to komputer zajmujący o wiele mniej miejsca, pozwalający na pracę w różnych warunkach. Trzeba sobie zdać sprawę, że za te same pieniądze otrzymamy o wiele bardziej wydajny komputer stacjonarny. Byłem niejednokrotnie świadkiem rozmowy zagubionych klientów sklepu komputerowego. „Chcielibyśmy kupić komputer dla dziecka, tak żeby się przydał do szkoły…” i jednym tchem zaraz dodają „tylko, aby można było też na nim pograć”. Na potrzeby przygotowywania się do zajęć lekcyjnych, prac pisemnych, prezentacji albumów wystarczy z pewnością podstawowy model komputera, na którym jednak nie wszystkie gry będą działać w sposób oczekiwany przez naszą pociechę. Dodanie sformułowania „tylko jeszcze do gier” oznacza, że chcielibyśmy nabyć superwydajną maszynę. Tak naprawdę to najczęściej nie dorośli, lecz dzieci potrzebują szybszych maszyn.

Wiedza zaczerpnięta z ulotek pozwoli określić, za jaką mniej więcej cenę chcemy kupić komputer. Kupujemy najlepszy komputer przy określonej kwocie. Na zakupy warto się wybrać z osobą, która posiada większą od nas wiedzę w dziedzinie informatyki. Jej doświadczenie pozwoli wyjaśnić sprzedawcy, na czym nam tak naprawdę zależy, do jakich zastosowań komputer się przyda.

Oprogramowanie
Cena komputera najczęściej nie uwzględnia ceny legalnego oprogramowania potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania komputera. Wraz z zakupem komputera mamy możliwość zakupu tzw. licencji OEM. Oznacza to, że do właśnie zakupionego nowego komputera otrzymujemy system operacyjny. System niczym nie ustępuje, poza ceną, wersji tzw. BOX. Wersja ma pewne prawne ograniczenia, które są raczej mniej istotne dla domowego użytkownika. Istnieje jeszcze tzw. wersja pudełkowa BOX. W razie wymiany komputera na nowy można będzie z taką wersją systemu zainstalować ją na nowym komputerze. Taka dogodność wiąże się jednak z większą sumą, za jaką przyjdzie nam zakupić system. Warto pomyśleć o jakimkolwiek pakiecie biurowym. Jest wiele promocji oprogramowania dla użytkowników domowych, uczniów, studentów. Markowe oprogramowanie użytkownicy domowi mogą zakupić w tej chwili za ok. 200 zł. Są również tańsze możliwości. Można ściągnąć darmowe oprogramowanie z Internetu, bądź też zainstalować oprogramowanie z płyt dołączanych do czasopism komputerowych. Cena komputera na ogół nie uwzględnia kosztu zakupu drukarki. To urządzenie nie jest stosukowo drogie, ale każdemu z pewnością się przyda. Z innymi urządzeniami, które można podłączyć do komputera zaczekajmy. Ich dodanie nie sprawi żadnej trudności, by komputer dalej sprawnie funkcjonował.

W kolejnych odcinkach cyklu porad komputerowych chciałbym przedstawić państwu dalsze możliwości wykorzystywania komputera w codziennej pracy i rozrywce.

• Jeśli chciałbyś wiedzieć, w jakim dniu tygodnia przypadają twoje urodziny np. w roku 2012, komputer służy ci pomocą. Wystarczy dwa razy kliknąć na zegarze systemowym mieszczącym się z reguły w prawym dolnym rogu ekranu. Ukaże się nowe okienko, w którym przestawiając w prosty sposób miesiąc i rok na ten przez nas oczekiwany, dowiemy się, na jaki dzień przypadają nasze urodziny.

• Jeżeli z jakiegoś powodu nie chciałbyś mieć paska z przyciskiem start, w dolnej części ekranu to łatwo zmienić jego położenie. Pasek może przylegać do dowolnego brzegu ekranu (u góry i po bokach). Jak tego dokonać? Gdy najedziemy kursorem myszy na takie miejsce paska, w którym nie ma żadnych ikon, należy nacisnąć i przytrzymać lewy przycisk myszy, a następnie pociągnąć myszą w wybranym przez nas kierunku. Gdy już pasek znajduje się na miejscu, wystarczy zwolnić przycisk myszy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki