Logo Przewdonik Katolicki

Co by tu jeszcze przyłączyć?

PK
Fot.

Jeśli zakupiony komputer służyć nam będzie w codziennej pracy i rozrywce, szybko z pewnością okaże się, że chcielibyśmy do niego coś jeszcze podłączyć. Drukarka Obecnie dostępnych jest szereg urządzeń, które rozszerzą możliwości komputera. Niewątpliwie najbardziej potrzebnym zakupem będzie zaopatrzenie się w drukarkę. Wielość rozwiązań, dostosowanych do różnego rodzaju...

Jeśli zakupiony komputer służyć nam będzie w codziennej pracy i rozrywce, szybko z pewnością okaże się, że chcielibyśmy do niego coś jeszcze podłączyć.

Drukarka
Obecnie dostępnych jest szereg urządzeń, które rozszerzą możliwości komputera. Niewątpliwie najbardziej potrzebnym zakupem będzie zaopatrzenie się w drukarkę. Wielość rozwiązań, dostosowanych do różnego rodzaju zapotrzebowań użytkowników, sprawia, że znowu stajemy wobec ogromnego dylematu. W tej kwestii chyba najlepiej zdać się na kryterium popularności i kupić drukarkę, z której zadowoleni są nasi znajomi i którą najczęściej widzieliśmy w materiałach promocyjnych różnych sieci sklepów.

Głośniki
Do potrzebnych drobiazgów należy zaliczyć z pewnością głośniki. Najczęściej cena zestawu komputerowego zawiera już jakieś podstawowe głośniczki zupełnie wystarczające dla melomanów-amatorów. Miłośnikom zaawansowanych możliwości można zaproponować zestaw głośników na miarę kina domowego. Oczywiście konieczne jest sprawdzenie tego, czy zakupiony komputer posiada możliwość podłączenia kilku głośników (np. w zestawie 5+1, czyli 5 głośników satelitarnych wraz z jednym głośnikiem niskotonowym – subwoofer). Jeśli poza głośniczkami komputer wyposażymy w dodatkowych kilka ciekawostek, ten szybko przeobrazi się w dobrej klasy radio czy telewizor. Jak już na wstępie widać komputer w domu to ogrom nowych możliwości, z drugiej strony skarbonka bez dna i straszny pożeracz czasu.

Słuchawki z…
Zamiast głośników można podłączyć słuchawki. Mogą się one przydać również podczas korzystania z komunikatorów i telefonii internetowej. Wtedy oczywiście warto wyposażyć się w komplet: słuchawki z mikrofonem. Jeśli mamy dobre połączenie z Internetem, możemy dzięki temu zakupowi zaoszczędzić na rachunkach telefonicznych. Jeśli nasz znajomy również dysponuje komputerem podłączonym do Internetu, nie poniesiemy w związku z naszymi rozmowami żadnych dodatkowych kosztów. Można również wykonywać połączenia na tradycyjne numery telefonów, prawdziwe oszczędności są jednak widoczne w przypadku połączeń międzynarodowych. Dodatkową atrakcją naszych rozmów ze znajomymi z Internetu może być możliwość zobaczenia współrozmówcy, a to dzięki miniaturowej kamerce wmontowanej do komputera. Zakup nie wiąże się z dużym wydatkiem, nie należy się jednak spodziewać znakomitej jakości obrazu. Takie rzeczy zdarzają się tylko w filmach.

Skaner lub „kombajn”
Wielkim zainteresowaniem cieszą się również skanery. Jest to urządzenie pozwalające na przekształcenie tradycyjnego obrazu, tekstu do postaci pliku komputerowego. Uzyskany w ten sposób plik można dostosować do naszych potrzeb. Zatem na potrzeby szkolnej edukacji możemy przygotowywać ciekawe prezentacje, gazetki, albumy. Skaner nie jest drogim urządzeniem. Większości jednak osób ośmieliłbym się zaproponować inne rozwiązanie: kupując drukarkę, warto rozważyć zakup „wszystkomającego kombajnu”. Takie wielofunkcyjne urządzenia łączą w sobie zalety drukarki, skanera, są namiastką ksero. Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest zaoszczędzenie miejsca na biurku. Dla podstawowych szkolnych potrzeb można użyć zamiast skanera cyfrowego aparatu fotograficznego. Przy odrobinie sprytu otrzymamy plik komputerowy o podobnej jakości. O zaletach bardziej konwencjonalnego wykorzystania aparatu cyfrowego nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Aparatom cyfrowym poświęcony zostanie odrębny odcinek naszego komputerowego cyklu.

Inne urządzenia
Do komputera można podłączyć jeszcze wiele mniej lub bardziej praktycznych urządzeń. Można ładować i synchronizować dane zawarte w niektórych telefonach komputerowych. Miłośnicy gier komputerowych z pewnością zastanowią się nad zakupem kierownicy – doskonałej zabawki dla zawodników komputerowych wyścigów samochodowych. Są też urządzenia o bardziej praktycznych zastosowaniach, jak: wentylator na upalne dni, miniaturowa lampka, a nawet podstawka pod kubek z kawą utrzymująca stałą temperaturę napoju.

Skróty klawiaturowe

Obsługiwanie poleceń myszą można często zastąpić odpowiednim skrótem klawiszowym. Oznacza to, że wciskając odpowiednią sekwencję klawiszy, możemy w prosty sposób wywołać odpowiednie działanie. Spośród licznych skrótów wymienię w tym miejscu tylko kilka szczególnie przydatnych. Wciśnięcie i przytrzymanie przycisku Ctrl oraz End przenosi nas na koniec dokumentu podczas pracy w edytorze tekstu. Ctrl oraz Home ustawia kursor (migającą w edytorze tekstów pionową kreskę) na początku pisanego dokumentu. Ctrl oraz P wywołuje okno drukowania, natomiast Ctrl oraz S pozwala zapisać efekty naszej pracy. Po wpisaniu wyrażenia „skróty klawiszowe” na stronie wyszukiwarki znajdziemy o wiele więcej ułatwiających życie skrótów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki