Logo Przewdonik Katolicki

Drugi komputer...

PK
Fot.

(możliwości połączenia w sieć) Maniacy komputerowi mówią, że jeden komputer to żadne możliwości. One zaczynają się dopiero wtedy, gdy zaczynamy komputery łączyć ze sobą. Wiele jest racji w tym zdaniu. Nowe możliwości nie polegają jedynie na współzawodnictwie dwóch osób w jakiejś grze. Połączenie komputerów ze sobą umożliwia korzystanie z plików znajdujących się na...

(możliwości połączenia w sieć)

Maniacy komputerowi mówią, że jeden komputer to żadne możliwości. One zaczynają się dopiero wtedy, gdy zaczynamy komputery łączyć ze sobą.


Wiele jest racji w tym zdaniu. Nowe możliwości nie polegają jedynie na współzawodnictwie dwóch osób w jakiejś grze. Połączenie komputerów ze sobą umożliwia korzystanie z plików znajdujących się na jednym z podłączonych urządzeń. Można przenosić dane na płycie CD, DVD czy na pendrive. Wymaga to jednak biegania od jednego komputera do drugiego; z pokoju do pokoju. W przypadku zbudowania sieci komputerowej można będzie korzystać na drugim komputerze choćby z Internetu czy możliwości drukowania dokumentów. Powoli stają się realne wizje przyszłości nakreślane w filmach fantastycznych. Nie tylko komputery, ale i inne urządzenia komunikują się ze sobą, wymieniając dane (sprzęt muzyczny, telewizja, sprzęt AGD).

WiFi
Najprostszym, a jednocześnie coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest korzystanie z WiFi. Pod tym tajemniczym skrótem kryje się bardzo praktyczne rozwiązanie. To sieć radiowa, komputery komunikują się między sobą bez użycia kabli. Koniec z upychaniem kabli za meblami, wciskaniem ich pod listwy. Niemal każdy z nowych laptopów ma wbudowaną możliwość korzystania z takiej sieci. Oczywiście są też i odpowiednie możliwości korzystania z sieci radiowej przez komputery stacjonarne.

Techniczne szczegóły konstruowania takiej domowej sieci mogą być zbyt trudne dla początkującego użytkownika komputera. Warto wtedy skorzystać z fachowej rady serwisanta. Późniejsze korzystanie z możliwości istniejącej już domowej sieci nie powinno nikomu nastręczyć trudności.

Jeśli przy zakupie komputera kierowała nami chęć pracy na komputerze w różnych miejscach, to z pewnością zdecydowaliśmy się na zakup laptopa. Wiele instytucji udostępnia bezpłatnie możliwość korzystania z Internetu za pomocą sieci WiFi. Można wtedy korzystać z dobrodziejstw Internetu w szkole, kawiarni, czy w centrum handlowym.

Być może z zasobów sieci będzie mógł wkrótce korzystać również nasz telefon komórkowy. Obecnie funkcję obsługi WiFi mają tylko droższe modele.

Możliwości telefonii komórkowej
Operatorzy telefonii komórkowej wychodzą naprzeciw potrzebom miłośników Internetu. Można swój sprzęt wyposażyć w modem pozwalający nawiązać połączenie za pomocą sieci telefonii komórkowej. Koszty modemu są dość wysokie, ale comiesięczny abonament utrzymuje się na poziomie cen operatorów stacjonarnych.

Korzystałem z takiego urządzenia niemal dwa lata. Mieszkam z dala od centrum Poznania, gdzie podobno można uzyskać większą szybkość działania Internetu. Miałem możliwość korzystania z Internetu w każdej chwili i miejscu, jednak możliwości nie były zbyt ogromne. Prędkość nie była imponująca, znacznie odbiegała od możliwości tradycyjnych rozwiązań. Z drugiej strony do podstawowych potrzeb: wymiany korespondencji internetowej, cierpliwego przeglądania stron, rozmowy za pomocą komunikatorów internetowych (w formie pisanej oczywiście) w zupełności wystarczało. Takie rozwiązanie na pewno będzie odpowiadało osobom, które nie mają innej możliwości podłączenia do Internetu lub ich potrzeby nie są wygórowane.

Łatwość dostępu do Internetu wiąże się z różnego rodzaju zagrożeniami płynącymi z tej strony. Potrzeba minimum wiedzy, ostrożności i samokontroli. Pozwoli to uniknąć większości z tych zagrożeń. Ale o tym w ostatnim artykułe z tej serii.

Hotspot to otwarty i dostępny publicznie punkt dostępu umożliwiający dostęp do Internetu za pomocą sieci bezprzewodowej (WiFi).

Sieć radiowa WiFi wykorzystuje fale o częstotliwości 2,4 GHz. W tym samym zakresie pracują takie urządzenia jak Bluetooth, kuchenki mikrofalowe, telefony bezprzewodowe, radary meteorologiczne, radiowa telewizja przemysłowa oraz wiele innych. Efektem może być zagłuszanie sygnałów WiFi i ograniczenie zasięgu hotspota.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki