Logo Przewdonik Katolicki

Wiosenne prace w ogrodzie

Szymon Puchalski
Fot.

Za nami pierwsze oznaki wiosny. Choć wciąż mogą przydarzyć się chłodniejsze dni, a nawet śnieg, nadszedł najwyższy czas, by rozpocząć prace w ogrodzie.

Czas porządków

Marzec to czas porządkowania i pielęgnacji. Gdy pogoda na to pozwala (nie przewiduje się już przymrozków), możemy usunąć zimowe zabezpieczenia roślin. Usuwamy stare liście i patyki oraz dokładnie wygrabiamy trawniki.Warto przeprowadzić także aerację, czyli napowietrzanie trawnika. Możemy to wykonać za pomocą walca z drucikami lub nakłuwając widłami. Dokładnie przyglądamy się roślinom. Zwróćmy szczególną uwagę na te sadzone przed zimą. Marzec to również czas przeprowadzania cięć formujących i prześwietlających dla większości krzewów i drzew. Pamiętajmy, by wyciąć również wszystkie złamane pędy.

 

Nowe rośliny

Marzec to dobry miesiąc na sadzenie większości popularnych krzewów i drzew liściastych, owocowych oraz róż. Jeśli chcemy w tym roku zasadzić nowe gatunki w ogrodzie, warto pomyśleć o tym już teraz. Pamiętajmy, by nowo posadzone rośliny odpowiednio nawadniać. Nie zapomnijmy o nawożeniu nowych roślin, a także tych starych oraz trawników. Możemy wykorzystać do tego kompost lub kupić nawozy mineralne. Gdy pogoda dopisze, pod koniec miesiąca można wysiewać kwiaty odporne na chłód, np. maki czy chabry. Jeśli mamy grządki, wysiewamy także warzywa, tj. marchewkę, pietruszkę czy rzodkiewkę.W marcu wciąż mogą zdarzyć się opady śniegu, który jest mokry i ciężki – lepiej strącać go, gdyż może powodować łamanie się młodych pędów.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki