Logo Przewdonik Katolicki

Pierwsze prace w ogrodzie

PK
Fot.

Przełom marca i kwietnia to najlepszy czas na prace porządkowe i pierwsze wysiewy na działce.

Przełom marca i kwietnia to najlepszy czas na prace porządkowe i pierwsze wysiewy na działce.

 

Od kilku dni mamy już kalendarzową wiosnę. Rośliny i zwierzęta budzą się do życia, jest coraz cieplej i słoneczniej. Warto zadbać o to, by móc cieszyć się tą porą roku i w naszych ogrodach i na działkach, a przy okazji, by zapewnić sobie trochę ruchu na świeżym powietrzu.

 

 

Przygotowujemy glebę i trawnik

Sprzątamy pozostałości po zimie. Usuwamy stare, zniszczone i zamarznięte rośliny oraz ich zabezpieczenia przed zimą. Sprawdzamy, czy nigdzie nie zagnieździły się szkodniki.

Przygotowujemy glebę na nowe rośliny. Przekopujemy, zagrabiamy i nawozimy ją obornikiem, kompostem lub nawozami mineralnymi. Grabimy trawnik, usuwając tzw. filc. Wapniujemy, jeśli pojawił się na nim mech.

 

Czas na krzewy i drzewa

Warto w tym czasie posadzić nowe drzewka i krzewy lub te ostatnie rozmnażać przez odkłady. Nie jest to trudny zabieg, więc poradzą sobie z tym nawet niedoświadczeni miłośnicy upraw. Polega to na ukorzenianiu pędów bez oddzielania ich od rośliny matecznej. Przykrywamy ziemią pęd, który nadal jest częścią rośliny matecznej. Z czasem się on ukorzenia i możemy oddzielić go, otrzymując nową roślinę. W ten sposób możemy rozmnożyć np. hortensję ogrodową, magnolię, porzeczkę krwistą.

Nie można też zapomnieć o usunięciu chorych i obumarłych pędach roślin.

 

Coś zielonego na ząb i dla oka

Jeśli chcemy korzystać z warzyw z własnego ogródka, to jest to najlepszy okres, by wysiać do gruntu nasiona: marchewki, rzodkiewki, pietruszki, sałaty, szpinaku, kopru. Sadzimy cebulę dymkę, do gruntu wysiewamy też kwiaty: groszek pachnący, nagietek lekarski i chabry.

Do skrzynek wysiewamy rośliny jednoroczne uprawiane z rozsady: aksamitki, astry, kocanki.

A wszystkie te czynności wykonujemy oczywiście przy sprzyjającej pogodzie, łącząc przyjemne z pożytecznym. Trochę ruchu przyda się każdemu i w każdym wieku.  

 

niño

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki