Logo Przewdonik Katolicki

Wrzosy

Beata i Wojciech Szała
Fot.

W przyrodzie jesień kojarzy się nam z czasem przemijania. Kończy się okres żywotności roślin rabatowych i ogrodowych, a drzewa zaczynają zrzucać liście. Ten przygnębiający czas z pewnością rozjaśnią w naszym ogrodzie wrzosy. To bardzo polskie rośliny, od nich przecież wziął swoją nazwę wrzesień. Wielka rodzina wrzosowatych to często mylone ze sobą dwa rodzaje: wrzosy (Calluna)...

W przyrodzie jesień kojarzy się nam z czasem przemijania. Kończy się okres żywotności roślin rabatowych i ogrodowych, a drzewa zaczynają zrzucać liście. Ten przygnębiający czas z pewnością rozjaśnią w naszym ogrodzie wrzosy.

To bardzo polskie rośliny, od nich przecież wziął swoją nazwę wrzesień. Wielka rodzina wrzosowatych to często mylone ze sobą dwa rodzaje: wrzosy (Calluna) oraz wrzośce (Erica). Oba te rodzaje to niewielkie krzewinki występujące w zasadzie w całej Europie. Charakteryzują się ogromną różnorodnością barw (zarówno pędów, jak i kwiatów), różną wysokością oraz pokrojem. Jeden krzak wrzosu wygląda bardzo niepozornie, jednak w większym skupisku rośliny te mogą spokojnie rywalizować z innymi kwiatami.

Optymalne warunki
Wrzosy uwielbiają słońce, dlatego też błędem jest sadzenie ich w półcieniu i cieniu. W warunkach małego nasłonecznienia wrzosy często chorują, a ich kwiatostany tracą swój atrakcyjny wygląd.

Najlepszym stanowiskiem dla wrzosów jest miejsce nasłonecznione, ale osłonięte od wiatru. Południowa wystawa domu, wnęka przy tarasie lub oknie to idealne miejsce dla tych roślin. Jeśli chcemy być pewni, że wrzosy będą nam w danym miejscu rosnąć, najlepiej posadzić parę krzewinek i obserwować ich wzrost. W następnym roku w miejscu najlepszego ich wzrostu możemy założyć wrzosowisko. Wrzosy i wrzośce mają podobne wymagania glebowe, choć wrzośce są mniej odporne na suszę i przemarzanie, a wrzosy źle reagują na zbyt wysoką wilgotność podłoża i powietrza. Właściwe podłoże dla wrzosów to gleba przepuszczalna i lekka o odczynie silnie kwaśnym. Jeżeli na naszym przyszłym wrzosowisku domowym jest podłoże lekkie i piaszczyste (a w większości przypadków tak bywa), wystarczy je wymieszać z torfem kwaśnym w stosunku 1:1 na głębokość 20-25 cm i mamy gotowe podłoże. Gdyby jednak zdarzyło się, że ziemia wokół naszego domu jest zlewna i ciężka (podłoże gliniaste), to niestety mamy więcej pracy. W miejscu, w którym chcemy założyć wrzosowisko, musimy wybrać ok. 25 cm ciężkiej ziemi i w to miejsce wsypać mieszaninę ziemi lekkiej z torfem kwaśnym. Warto też dodać kompostu, który użyźnia glebę i zwiększa jej przepuszczalność.

Nawożenie i pielęgnacja
Jeśli chodzi o dokarmianie wrzosów, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

– zawsze kupujmy nawozy, które oprócz dokarmiania roślin także zakwaszają podłoże,

– od wiosny stosujmy nawozy ze zwiększoną zawartością azotu, by późnym latem przejść do nawozów potasowo-fosforowych.

– nawożenie bezwzględnie kończymy w pierwszej połowie sierpnia, ponieważ niezdrewniałe pędy łatwo ulegają przemarzaniu.

Termin sadzenia wrzosów nie jest w zasadzie ściśle określony, pod warunkiem że zapewnimy roślinom odpowiednią wilgotność podłoża. Wrzosy są bardzo wrażliwe na przesuszenie, jak również na przelanie, dlatego też utrzymanie stałej i równomiernej wilgotności w podłożu jest chyba najważniejszym czynnikiem wpływającym na powodzenie naszej uprawy.

Najprzyjemniejszą sprawą, bo i najmniej kłopotliwą, jest pielęgnacja wrzosów. Polega ona tylko na wiosennym przycięciu wrzosów tuż pod przekwitniętym kwiatostanem.

Na zimę wrzosy należy przykryć tak, jak przykrywa się krzewy róż. Dobrze jest też ściółkować wrzosowisko korą sosnową, ponieważ zapobiega to wzrostowi chwastów oraz dodatkowo zakwasza glebę.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki