Logo Przewdonik Katolicki

Są z nami święci

KS. SZYMON GRZYWIŃSKI

„Święci to przyjaciele Pana Boga, dobrze, że są oni w kościołach” – powiedział biskup włocławski Wiesław Mering 7 maja, podczas uroczystości wprowadzenia relikwii św. Faustyny do kościoła św. Wita w Tuliszkowie.

Kult Miłosierdzia Bożego jest w parafii żywy, wyraża się czynem, słowem i modlitwą. Duszpasterze zachęcają wiernych do podążania drogą, którą wytyczyła św. Faustyna; drogą ufności wobec Pana Boga i miłosierdzia względem bliźnich. W bocznym ołtarzu kościoła św. Wita znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego, na polichromii kościoła – malowidła przedstawiające polskich świętych; wśród nich św. Faustynę Kowalską. W miejscu pod jej wizerunkiem będą wystawione nowo sprowadzone relikwie. Witając księdza biskupa, za którego zgodą i błogosławieństwem świątynia w Tuliszkowie przechowywać będzie relikwie apostołki Bożego Miłosierdzia, proboszcz ks. prałat Stanisław Nowak powiedział: „Tak bardzo nam i całemu światu potrzeba Miłosierdzia Bożego! Od dzisiaj św. s. Faustyna, obecna w parafii również w znaku relikwii, będzie orędować za nami u Boga,  umacniać nas w pobożności i pouczać przykładem swojego życia”.
Pasterz diecezji, który przewodniczył Mszy św. z wprowadzeniem relikwii i udzieleniem sakramentu bierzmowania 70-osobowej grupie młodzieży, stwierdził że chrześcijanie nigdy nie są w Kościele sami. Każdemu towarzyszy święty patron, pomagając iść przez życie w stronę Boga.  Dziękując dostojnemu szafarzowi sakramentu, delegacja bierzmowanych zapewniała: „Wzorując się na św. Faustynie, chcemy kierować się w życiu miłosierdziem oraz rozwijać dary, które otrzymaliśmy od Ducha Świętego”.
Po Mszy św., na klombie przylegającego do kościoła placu Wolności, dla upamiętnienia 1050-lecia chrztu Polski, w obecności uczestników Eucharystii ceremonialnie posadzono dąb dedykowany pierwszemu władcy Polski Mieszkowi I. Na placu tym znajduje się pomnik Jana Pawła II, honorowego obywatela i patrona Tuliszkowa. W przemówieniu burmistrz miasta i gminy Grzegorz Ciesielski ukazał fakty dotyczące zaangażowania Ojca Świętego w krzewienie na świecie kultu Bożego Miłosierdzia, jak też wpływ św. Jana Pawła II na religijność polską i polską tożsamość. Autorytet papieża za jego życia był w naszym społeczeństwie ogromny, więź duchowa Polaków z nim jest nadal silna.
Ostatnim akordem uroczystości była wspólna fotografia; kolejna trwała pamiątka wydarzenia pełnego duchowych treści i walorów artystycznych. Dla ks. bp. Wiesława Meringa pamiątką wizyty będzie album prezentujący kościół św. Wita w Tuliszkowie, wręczony mu w prezencie przez księdza proboszcza.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki