Logo Przewdonik Katolicki

Sztuka reprezentuje wiarę

Anna Thiel
Fot.

Tak jak religijny może być człowiek, tak też i sztuka, którą on tworzy. Zdaniem Jana Pawła II, Papieża i poety: Nie znaczy to, że jedynie zdecydowana wiara rodzi sztukę religijną, sama w sobie bowiem sztuka podąża podobnymi drogami co wiara. Ujmując tę myśl prościej, można powiedzieć, że sztuka reprezentuje wiarę, jest tworzona na jej podobieństwo....

Tak jak religijny może być człowiek, tak też i sztuka, którą on tworzy. Zdaniem Jana Pawła II, Papieża i poety: „Nie znaczy to, że jedynie zdecydowana wiara rodzi sztukę religijną, sama w sobie bowiem sztuka podąża podobnymi drogami co wiara”. Ujmując tę myśl prościej, można powiedzieć, że sztuka reprezentuje wiarę, jest tworzona na jej „podobieństwo”.

Do cytowanych wyżej słów Ojca Świętego odwoływali się uczniowie gimnazjum Zespołu Szkół w Tuliszkowie, wykonawcy programu artystycznego pt. „Spotkanie z poezją Jana Pawła II”. jego prezentacja odbyła się 29 października w parafialnej Auli im. bł. ks. Edwarda Grzymały z inicjatywy nauczycieli gimnazjum. W programie, oprócz uczniów należących do Koła Recytatorskiego „Słowo do słowa”, wystąpił chór szkolny. Publiczność wsłuchała się w młodzieńcze utwory Karola Wojtyły pochodzące ze zbioru „Renesansowy psałterz” (do 1940 r.), w piękno „Pieśni o Bogu ukrytym” (1944 r.), poematu „Profile Cyrenejczyka” napisanego przez ks. Wojtyłę (1958 r.), wierszy ze zbioru „Kościół”, które napisał już jako biskup (1963 r.). Jako ostatnie recytowane były fragmenty „Tryptyku rzymskiego” autorstwa Jana Pawła II (2002 r.).

Młodzi wykonawcy z dumą twierdzili, że są pokoleniem Jana Pawła II. Zebranej widowni dodatkowych przeżyć dostarczyło wysłuchanie bliskich sercu Papieża pieśni: „Barka”, „Nie lękajcie się”, „Mój Mistrzu”, „Abba, Ojcze” w interpretacji chóru. Wiele osób przyłączyło się do śpiewu.

W słowie końcowym, dziękując organizatorom i wykonawcom, proboszcz par. św. Wita w Tuliszkowie ks. Stanisław Nowak zwrócił uwagę, że wysoka frekwencja publiczności świadczy o zapotrzebowaniu na kontakt z kulturą i sztuką chrześcijańską. Obcowanie z nią może pobudzić w człowieku pogłębienie wiary i ożywić głęboko w nim drzemiące dobre myśli i uczucia. Tego samego zdania był burmistrz Tuliszkowa Grzegorz Ciesielski, według którego tego rodzaju spotkania uwrażliwiają na dobro i piękno, zmuszają do zamyśleń nad wiarą, życiem i sobą.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki