Logo Przewdonik Katolicki

Okno we mgle

Magdalena Rak
Fot.

Problem zaparowanych szyb dotyka nas szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Wtedy to na naszych oknach osiada wilgoć, z czasem przybierająca postać małych, wodnych kropelek. Dyskomfort związany z tym na pozór niewinnym zjawiskiem może też wpłynąć negatywnie na naszą koncentrację, warto więc wiedzieć, jak się przed nim bronić. Ważna mikrowentylacja Skraplanie pary wodnej na...

Problem zaparowanych szyb dotyka nas szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Wtedy to na naszych oknach osiada wilgoć, z czasem przybierająca postać małych, wodnych kropelek.

Dyskomfort związany z tym na pozór niewinnym zjawiskiem może też wpłynąć negatywnie na naszą koncentrację, warto więc wiedzieć, jak się przed nim bronić.

Ważna mikrowentylacja
Skraplanie pary wodnej na szybach to naturalny proces fizyczny. Codziennie sami przyczyniamy się do jej powstawania. Odpoczywający dorosły człowiek „produkuje” trzy litry pary wodnej na dobę. Codzienne czynności, takie jak gotowanie, pranie czy prasowanie, znacząco zwiększają jej ilość w powietrzu. Dodatkowo zwiększa się w ten sposób prawdopodobieństwo wykroplenia pary wodnej. Proces skraplania jest uzależniony od wilgotności powietrza i temperatury. Z tego też powodu najczęściej jest on widoczny przy złej wentylacji pomieszczeń. Aby zapobiec takiej sytuacji, warto pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad przy systematycznym wietrzeniu pomieszczeń. W okresie wiosennym, letnim i jesiennym napływ świeżego powietrza powinien być zapewniony przez mikrowentylację, czyli rozszczelnienie okna.

Umiejętne wietrzenie
Zimą natomiast pomieszczenia powinny być wietrzone przez chwilowe otwarcie okna na oścież. Wietrzyć w tym okresie należy w ten sposób, aby powietrze zostało wymienione nagle i szybko. W ten sposób nie dopuścimy do wychłodzenia ram okna i muru oraz ułatwimy ogrzanie powietrza w pomieszczeniu po zamknięciu okna.

W warunkach dużej wilgotności korzystne jest również stosowanie specjalnych nawiewników, których czujniki uzależniają dopływ świeżego powietrza do domu od poziomu wilgotności wewnątrz pomieszczenia. Taką rolę pełnią m.in. nawiewniki Aereco.

Innym sposobem walki z wilgocią i parą wodną jest odpowiednia budowa okna. Głębokość osadzenia szyby i rodzaj ramki stosowanej w szybie ma bardzo duży wpływ na skraplanie się pary wodnej.

Ze stali szlachetnej
Para wodna zawsze skrapla się w najchłodniejszym miejscu. W oknie jest to na ogół dolna część szyby, tuż przy listwie przyszybowej. Ma na to wpływ między innymi materiał, z którego wykonana jest ramka w szybie zespolonej. Zastosowanie np. ramki ze stali szlachetniej w bardzo dużym stopniu ogranicza możliwość tworzenia się tzw. mostków cieplnych między stroną zewnętrzną i wewnętrzną okna. To okna z szybami zespolonymi i termoramka ze stali szlachetniej gwarantują największy komfort użytkowania.

Termoramka ze stali szlachetnej, w porównaniu do dotychczas stosowanej ramki z aluminium, znacznie ogranicza utratę ciepła przez zmniejszone powstające w materiale strumienie cieplne. – W praktyce przekłada się to na zminimalizowanie prawdopodobieństwa utraty szczelności zespolenia i zmniejszenie prawdopodobieństwa skroplenia się pary wodnej – tłumaczy Rafał Karaś, główny technolog OKNOPLAST-Kraków.

Wysoka jakość szyb

Zjawisko parowania szyb od strony wewnętrznej występuje nawet w mieszkaniach, w których zamontowane są nowoczesne okna. W żadnym wypadku nie świadczy to o wadliwości tych okien, a wręcz przeciwnie – wynika z faktu ich wysokiej szczelności. Powietrze o dużej wilgotności nie może przedostać się na zewnątrz pomieszczenia, więc nadmiar pary wodnej osiada na powierzchniach najchłodniejszych – oknach i ścianach.

Osadzaniu się pary wodnej skutecznie zapobiegają natomiast okna, których izolacyjność jest tak dobra, że nie dopuszczają one nawet do wychłodzenia własnej powierzchni od strony pomieszczenia – na ciepłej szybie para nie może się skroplić.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki