Chciałabym dowiedzieć się dokładnie, co może robić para zakochanych przed zawarciem małżeństwa. Czy dotykanie się w miejscach intymnych to grzech? Nawet, jeśli jest to robione z miłości do drugiej osoby i nie dochodzi do stosunku?
Magda
Jest to pytanie, na które trudno wyczerpująco odpowiedzieć w tak wąskich ramach, jakie narzuca nasza rubryka. Dlatego pozwolę sobie zwrócić uwagę tylko na kilka zasadniczych punktów (cytując niektóre fragmenty listu Czytelniczki).
1. „Co może robić para zakochanych przed zawarciem małżeństwa” – może przede wszystkim budować swoją relację, aby miłość mogła na tyle dojrzeć i umocnić się, aby wreszcie mogła zaowocować. Czasami myli się dwie rzeczywistości (faktycznie bardzo do siebie podobne na zewnątrz) mianowicie pragnienie siebie związane również z zakochaniem, i pragnienie dobra dla siebie nawzajem, związane tylko z prawdziwą miłością. Dlatego właśnie intymność współżycia seksualnego zarezerwowana jest dla małżonków, bowiem tylko oni w pełni decydują się na oddanie w całości swego życia dla drugiej osoby – „w pełni”, tzn. swoją dobrą wolę potwierdzają nieodwracalnym zobowiązaniem – przysięgą przed Panem Bogiem.
2. „Czy dotykanie się w miejscach intymnych to grzech? Nawet, jeśli jest to robione z miłości do drugiej osoby i nie dochodzi do stosunku?” - …z miłości… oznaczałoby, że dla dobra drugiej osoby. Pytanie zasadnicze: o jakie dobro w tym wypadku chodzi? Z definicji - tylko o zaspokojenie pożądania, które samo w sobie nie jest złe, ale nie może stać się głównym motorem budowania więzi międzyludzkich – zwłaszcza tak ważnych więzi, jak miłość między kobietą a mężczyzną. Złem, a w konsekwencji też grzechem, jest takie zubożenie rodzącej się miłości, że potrafi tylko wyrazić się w zaspakajaniu fizycznego pożądania.
3. „Jakiś czas temu nas "poniosło"”… bardzo cenne jest to określenie „poniosło”, bo pokazuje, że dobrze działa głos sumienia Magdy, przypominając, że droga, na którą weszła, nie jest zgodna z Bożym planem dla miłości kobiety i mężczyzny. Warto swemu sumieniu być posłusznym i nie zagłuszać go „filozofowaniem”.
4. „Wiem, że chcę spędzić z nim całe życie. Codziennie modlę się za niego i za nasz związek”. To dobre pragnienie i życzę z całego serca, żeby mogło się zrealizować, jednakże trzeba też patrzeć realistycznie: nawet najpiękniejsze plany mogą być urzeczywistnione, jeżeli się podejmuje wysiłek ich realizowania. W innym wypadku wszystko pozostaje w sferze marzeń i najczęściej kończy się zawodem. Wspomniany wysiłek to przede wszystkim powolne poznawanie siebie, odkrywanie, czym jest prawdziwe dobro dla niego / dla niej, równie powolne ukazywanie własnych marzeń i oczekiwań, aby najważniejsza osoba w życiu miała szansę na prawdziwe pokochanie – to najczęściej są zadania trwające latami… ale jeżeli chcecie spędzić razem całe życie, to macie przed sobą dużo czasu i nie trzeba się nigdzie spieszyć.
Chciałabym dowiedzieć się dokładnie, co może robić para zakochanych przed zawarciem małżeństwa. Czy dotykanie się w miejscach intymnych to grzech? Nawet, jeśli jest to robione z miłości do drugiej osoby i nie dochodzi do stosunku?
Magda
Jest to pytanie, na które trudno wyczerpująco odpowiedzieć w tak wąskich ramach, jakie narzuca nasza rubryka. Dlatego pozwolę sobie zwrócić uwagę tylko na kilka zasadniczych punktów (cytując niektóre fragmenty listu Czytelniczki).
- ?Co może robić para zakochanych przed zawarciem małżeństwa? ? może przede wszystkim budować swoją relację, aby miłość mogła na tyle dojrzeć i umocnić się, aby wreszcie mogła zaowocować. Czasami myli się dwie rzeczywistości (faktycznie bardzo do siebie podobne na zewnątrz) mianowicie pragnienie siebie związane również z zakochaniem, i pragnienie dobra dla siebie nawzajem, związane tylko z prawdziwą miłością. Dlatego właśnie intymność współżycia seksualnego zarezerwowana jest dla małżonków, bowiem tylko oni w pełni decydują się na oddanie w całości swego życia dla drugiej osoby ? ?w pełni?, tzn. swoją dobrą wolę potwierdzają nieodwracalnym zobowiązaniem ? przysięgą przed Panem Bogiem.
- ?Czy dotykanie się w miejscach intymnych to grzech? Nawet, jeśli jest to robione z miłości do drugiej osoby i nie dochodzi do stosunku?? - ?z miłości? oznaczałoby, że dla dobra drugiej osoby. Pytanie zasadnicze: o jakie dobro w tym wypadku chodzi? Z definicji - tylko o zaspokojenie pożądania, które samo w sobie nie jest złe, ale nie może stać się głównym motorem budowania więzi międzyludzkich ? zwłaszcza tak ważnych więzi, jak miłość między kobietą a mężczyzną. Złem, a w konsekwencji też grzechem, jest takie zubożenie rodzącej się miłości, że potrafi tylko wyrazić się w zaspakajaniu fizycznego pożądania.
- ?Jakiś czas temu nas "poniosło"?? bardzo cenne jest to określenie ?poniosło?, bo pokazuje, że dobrze działa głos sumienia Magdy, przypominając, że droga, na którą weszła, nie jest zgodna z Bożym planem dla miłości kobiety i mężczyzny. Warto swemu sumieniu być posłusznym i nie zagłuszać go ?filozofowaniem?.
- ?Wiem, że chcę spędzić z nim całe życie. Codziennie modlę się za niego i za nasz związek?. To dobre pragnienie i życzę z całego serca, żeby mogło się zrealizować, jednakże trzeba też patrzeć realistycznie: nawet najpiękniejsze plany mogą być urzeczywistnione, jeżeli się podejmuje wysiłek ich realizowania. W innym wypadku wszystko pozostaje w sferze marzeń i najczęściej kończy się zawodem. Wspomniany wysiłek to przede wszystkim powolne poznawanie siebie, odkrywanie, czym jest prawdziwe dobro dla niego / dla niej, równie powolne ukazywanie własnych marzeń i oczekiwań, aby najważniejsza osoba w życiu miała szansę na prawdziwe pokochanie ? to najczęściej są zadania trwające latami? ale jeżeli chcecie spędzić razem całe życie, to macie przed sobą dużo czasu i nie trzeba się nigdzie spieszyć.