Logo Przewdonik Katolicki

Elewacyjne pułapki

Magdalena Rak
Fot.

System podbitki dachowej jest znany w Polsce od kilkunastu lat. Popularność i dostępność produktu powoduje, że jego montaż nie powinien sprawiać kłopotów. Niemniej często zdarza się, że pojawiają się te same błędy, które skutkują obniżeniem walorów użytkowych i estetycznych naszej podbitki. Nieprawidłowy montaż paneli podbitkowych może sprawić sporo kłopotów. Poprawki uszczuplą...

System podbitki dachowej jest znany w Polsce od kilkunastu lat. Popularność i dostępność produktu powoduje, że jego montaż nie powinien sprawiać kłopotów. Niemniej często zdarza się, że pojawiają się te same błędy, które skutkują obniżeniem walorów użytkowych i estetycznych naszej podbitki.

Nieprawidłowy montaż paneli podbitkowych może sprawić sporo kłopotów. Poprawki uszczuplą nasz domowy budżet, a i producent nie będzie skłonny do uznania złożonej przez nas reklamacji. Trzeba zadbać o prawidłowy montaż.

Zły rozstaw
Nagminnie powtarzającym się błędem przy montażu systemu podbitkowego jest zły rozstaw rusztu, czyli drewnianego elementu, do którego przymocowuje się panele. Nie dbając o zalecenia producenta, ekipy montażowe podpierają się istniejącymi elementami konstrukcyjnymi (np. rozstaw krokwi lub słupów), do których przybijają panele podbitkowe. Niestety, taki montaż spowoduje, że mogą się one w krótkim czasie pofalować lub nawet odpaść.

Odpowiedni rozstaw drewnianego rusztu to podstawa, by nasz system podbitkowy gwarantował bezproblemową i długotrwałą eksploatację. Pamiętajmy, że prawidłowa odległość pomiędzy poszczególnymi deskami rusztu powinna wynosić między 30 a 40 cm.

Okazja do ocieplenia

Okładziny zewnętrzne są łatwe w montażu. Wystarczy przymocować ruszt kołkami rozporowymi i układanie desek „na zakład” jest szybkie i sprawne. To także doskonała okazja do ocieplenia domu. Między elementami rusztu układa się wtedy materiał termoizolacyjny. Okładziny nie wymagają konserwacji i są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości (wystarczy ściereczka i woda). Co ważne, można je stosować zarówno w nowych, jak i starych budynkach. Wiekowe ściany odzyskają w ten sposób blask i sprawią, że nasz dom będzie wyglądał jak nowy. Poza domkami jednorodzinnymi okładziny mogą ozdobić altany parkowe, garaże i obiekty przemysłowe.


Zachować luz
Kolejny błąd montażowy pojawia się przy łączeniu paneli. Zazwyczaj używamy do tego celu specjalnych profili (listew) wykończeniowych. Wkładając panel do takiego profilu, należy zachować odpowiedni luz montażowy. Zostawiamy szczelinę o wielkości między 5 a 9 mm. W innym przypadku czeka nas przymusowa poprawka. – Przy niższych temperaturach towarzyszących montażowi zostawiamy większy luz (odstęp), przy wyższych – mniejszy. Pozostawiona zbyt mała szczelina spowoduje, że na skutek zmian temperatury panel będzie napierał na profil, który po krótkim czasie ulegnie pofalowaniu. Z kolei zachowanie zbyt dużej szczeliny doprowadzi do sytuacji, że również pod wpływem zmieniających się temperatur nasze panele podbitkowe wysuną się ze wspomnianego profilu. Taki błąd może nas sporo kosztować, dlatego zawsze czytajmy instrukcje montażu dołączoną do zakupionego produktu – mówi Błażej Korzeniewski, doradca techniczny jednej z firm produkujących panele.

Podobne błędy pojawiają się przy panelach elewacyjnych. Przy ich montażu używamy specjalnych klipsów (blaszek), które zapewniają bezproblemowe użytkowanie (eksploatację) paneli na elewacji. Mocowanie paneli elewacyjnych do rusztu za pomocą zszywek, gwoździ czy wkrętów spowoduje, że nie mają one możliwości swobodnego przemieszczenia się pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych. Również wtedy grozi nam demontaż paneli.

W każdym klimacie

Moda na okładziny elewacyjne z desek przyszła do Europy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie już w latach 50. ubiegłego wieku w ten sposób zaczęto wykańczać domy. W krajach tych około 80 proc. domów jednorodzinnych ma taką elewację i sprawdza się ona zarówno w ciepłym, jak i chłodnym klimacie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki