Logo Przewdonik Katolicki

Odpoczynek na tarasie

Magdalena Rak
Fot.

Nadchodzące ciepłe dni będą zachęcać do wypoczynku w przydomowych ogrodach. Popularnym miejscem rodzinnych spotkań stanie się taras, który jest funkcjonalnym i estetycznym uzupełnieniem małej architektury każdego domu. Najczęściej wykorzystywanym materiałem do budowy tarasów w Polsce jest drewno. Wszyscy, którzy z niego korzystają, wiedzą jednak, że wymaga ono stałej konserwacji....

Nadchodzące ciepłe dni będą zachęcać do wypoczynku w przydomowych ogrodach. Popularnym miejscem rodzinnych spotkań stanie się taras, który jest funkcjonalnym i estetycznym uzupełnieniem małej architektury każdego domu.

Najczęściej wykorzystywanym materiałem do budowy tarasów w Polsce jest drewno. Wszyscy, którzy z niego korzystają, wiedzą jednak, że wymaga ono stałej konserwacji. Interesującą alternatywą jest budowa takiego tarasu, który łączy w sobie zalety drewna i PCV.

Z pomocą przychodzi Duofuse, czyli system desek tarasowych. – Chodzi o połączenie mączki drzewnej z tworzywami sztucznymi. Powstaje produkt o solidnym wyglądzie drewnianej deski o właściwościach tworzyw sztucznych – mówi Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan.

Odpowiednie miejsce i wymiar
Wybierając miejsce na taras, musimy się zastanowić, kiedy będziemy z niego korzystać. Jeśli będą to godziny przedpołudniowe, powinien znaleźć się od strony wschodniej. Jeśli chcemy jak najdłużej korzystać ze słońca – skierujmy go na południowy zachód lub zachód. Pamiętajmy również o usytuowaniu tarasu możliwie najbliżej wyjścia z salonu i kuchni. Kiedy mamy już wybrane miejsce, musimy ustalić jego powierzchnię. – By czteroosobowa rodzina czuła się komfortowo, wystarczy taras o wymiarach 4x4 m. Może być większy, rzadziej mniejszy. Pamiętajmy jednak, by zachować odpowiednie proporcje względem budynku oraz zieleni – dodaje Błażej Korzeniewski.

Taras do remontu
Wiosna to świetna okazja, aby zabrać się za remont starego tarasu. Pracę rozpoczynamy od zerwania starych desek, tak aby zostały jedynie belki. Jeśli ich stan będzie zadowalający, to przy wykorzystaniu specjalnych kątowników poprzecznych kładziemy na nie legary. Powinny one być umieszczone w rozstawie między 40 a 50 cm. Na tak przygotowane „podłoże” montujemy końcowy element, czyli deski tarasowe Duofuse. Łączymy je za pomocą klipsa. Jako element dekoracyjny możemy wykorzystać lampki halogenowe, które dodadzą specyficznego uroku naszemu tarasowi.

Od zera
Trochę więcej pracy będą mieć osoby, które po raz pierwszy chcą zbudować taras. Podłoga tarasu jest konstrukcją lekką, do jej oparcia wystarczą więc prefabrykowane słupki bądź cegły (o wysokości 7-10 cm). Im gęściej ustawi się słupki, tym mniejszy może być przekrój legarów, które posłużą do mocowania desek tarasowych. Jednak przy naszych założeniach (taras 4x4 m) wystarczą cztery słupki. Pamiętajmy, że legarów nie należy układać bezpośrednio na betonie, lecz na warstwie folii lub papy, która będzie stanowić izolację przeciw wilgoci.

Do zamontowanych już legarów możemy przymocować ostatni element, czyli deski tarasowe. Pamiętajmy, że muszą być one montowane ze spadkiem (5 mm na metr), tak aby umożliwić spływ wody. Deski powinno się łączyć z legarami wkrętami ze stali nierdzewnej albo mosiądzu. Pamiętajmy też, aby przy łączeniu desek zachować odstęp o szerokości 5 mm na długości. Jest to związane z rozszerzalnością desek pod wpływem temperatury. Odstęp umożliwia także spływanie wody i topniejącego śniegu lub lodu. Krawędzie maskujemy listwą przypodłogową (za pomocą wkrętów najlepiej ze stali nierdzewnej o długości co najmniej 50 mm).

– Zamiast łączyć długie deski, można z nich ułożyć różne wzory lub mocować jedną deskę prostopadle do drugiej, uzyskując bardzo ładny efekt wizualny – radzi Błażej Korzeniewski.

Dlaczego kompozyt

Taras z płytek może popękać, natomiast deski drewniane pod wpływem słońca tracą kolor. Trudno je także utrzymać w czystości i wymagają konserwacji co kilka lat. Takich problemów nie będzie z deskami Duofuse, które są odporne na warunki atmosferyczne – nie blakną i nie nasiąkają wodą. Cechują się ponadto wysoką odpornością powierzchni na pękanie i zużycie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki