Logo Przewdonik Katolicki

Naturalny antybiotyk

Renata Krzyszkowska
Fot.

O tym, że czosnek ma właściwości dezynfekujące, wiadomo już od tysięcy lat. Jedli go już ponoć budowniczowie egipskich piramid. Trzy ząbki czosnku dziennie wystarczą, by dość dobrze zabezpieczyć się przed częstymi o tej porze roku infekcjami górnych dróg oddechowych. Przeciwmiażdżycowe działanie tej rośliny od wieków było wykorzystywane w medycynie ludowej. Nic dziwnego,...

O tym, że czosnek ma właściwości dezynfekujące, wiadomo już od tysięcy lat. Jedli go już ponoć budowniczowie egipskich piramid. Trzy ząbki czosnku dziennie wystarczą, by dość dobrze zabezpieczyć się przed częstymi o tej porze roku infekcjami górnych dróg oddechowych. Przeciwmiażdżycowe działanie tej rośliny od wieków było wykorzystywane w medycynie ludowej.

Nic dziwnego, że lecznicze właściwości czosnku bardzo interesują badaczy. Z roku na rok mamy coraz więcej naukowych dowodów na jego korzystne działanie. Potwierdzono np., że zarówno świeży czosnek, jak i preparaty z niego nie tylko zwalczają chorobotwórcze bakterie, ale mogą również działać przeciwzakrzepowo, obniżać ryzyko zawału serca u osób cierpiących na chorobę wieńcową oraz zwalczać przyspieszające starzenie wolne rodniki tlenowe. Czosnek także obniża ciśnienie krwi i zmniejsza dolegliwości reumatyczne.

Niestety, po zjedzeniu czosnku pozostaje intensywny i nieprzyjemny dla otoczenia zapach. Naturalnym antidotum jest zjedzenie natki pietruszki, w ilości dziesięciokrotnie większej niż spożyty czosnek. Dobrym rozwiązaniem jest również zażywanie go w formie kapsułek, proszku czy olejku.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki