Logo Przewdonik Katolicki

Dla Wilna i dla siebie

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Czy to na pewno na Rossę? upewnia się starsza poznanianka przed wrzuceniem datku. Na pewno zapewniam ją. Po chwili na dnie puszki ląduje kolejny niebieski banknot. Bo w tego typu sytuacjach na ofiarność mieszkańców Poznania można liczyć zawsze. Już tradycyjnie w dniu Wszystkich Świętych dziennikarze, politycy, ludzie kultury i sportu kwestują na poznańskich...

– Czy to na pewno na Rossę? – upewnia się starsza poznanianka przed wrzuceniem datku. – Na pewno – zapewniam ją. Po chwili na dnie puszki ląduje kolejny niebieski banknot. Bo w tego typu sytuacjach na ofiarność mieszkańców Poznania można liczyć zawsze.

Już tradycyjnie w dniu Wszystkich Świętych dziennikarze, politycy, ludzie kultury i sportu kwestują na poznańskich cmentarzach na rzecz zabytkowego cmentarza na wileńskiej Rossie. W tym roku pomysłodawcy całego przedsięwzięcia, ks. Edzie Jaworskiemu, po raz siódmy udało się zebrać grono osób, które pomimo niesprzyjającej pogody zdecydowały się wesprzeć ten szlachetny cel. Wśród kwestujących VIP-ów znaleźli się więc m.in.: Eleni, Piotr Kuźniak czy Ewa Wycichowska. Ta ostatnia – choć jak sama mówi – nigdy jeszcze nie odwiedziła słynnej wileńskiej nekropolii, to obiecuje sobie w najbliższej przyszłości zobaczyć wreszcie, jak wyglądają efekty kilkuletnich zbiórek.

– Wspomaganie Rossy daje poczucie takiego swoistego wiązania przeszłości z teraźniejszością i z myślą o przyszłości. Ja staram się je realizować właśnie poprzez kwestowanie – tłumaczy dyrektor Polskiego Teatru Tańca.

Bo 200-letnia wileńska Rossa to miejsce magiczne i to nie tylko dla Polaków.

– Dla mnie jest to najpiękniejsza europejska nekropolia – mówi poznaniak, któremu udało się odwiedzić w tym roku wileński cmentarz już dwa razy. – Obiecuję sobie, że następnym razem zawiozę tam mojego wnuczka. Bo wreszcie nie musimy się wstydzić tego, jak dbamy o naszą przeszłość – deklaruje. Osób myślących podobnie jest więcej. Dzięki nim na poznańskich cmentarzach udało się zebrać w tym roku ponad 22 tys. zł. Cała ta suma zostanie przeznaczona na renowację nagrobków na wileńskiej Rossie oraz na poznańskim Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki