Logo Przewdonik Katolicki

Osiągnęli wiekuiste szczęście

Hubert Kubica
Fot.

Dzisiejsza uroczystość ma charakter bardzo radosny, ponieważ wspominamy tych, którzy żyli przed nami, wypełniając wolę Bożą i osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie mówił abp Stanisław Gądecki podczas nabożeństwa żałobnego, które poprowadził 1 listopada na cmentarzu górczyńskim w Poznaniu. Tradycyjnie w ten dzień udaliśmy się na cmentarze,...

– Dzisiejsza uroczystość ma charakter bardzo radosny, ponieważ wspominamy tych, którzy żyli przed nami, wypełniając wolę Bożą i osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie – mówił abp Stanisław Gądecki podczas nabożeństwa żałobnego, które poprowadził 1 listopada na cmentarzu górczyńskim w Poznaniu.

Tradycyjnie w ten dzień udaliśmy się na cmentarze, by nawiedzić groby naszych bliskich. Do tych, którzy już są w niebie, należą nie tylko błogosławieni i kanonizowani, ale także święci bezimienni, którym Kościół oddaje cześć. Za zmarłych, którzy nie dostąpili jeszcze chwały nieba, Kościół modli się szczególnie 2 listopada, w Dzień Zaduszny – wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.

Powołani do świętości
Metropolita poznański przewodniczył procesji żałobnej, która przeszła głównymi alejami cmentarza. W słowie do wiernych abp Stanisław Gądecki podkreślił, że świętość nie jest przywilejem niewielu, ale jest celem, który Pan Bóg stawia przed każdym człowiekiem. – Powołanie do świętości nie jest tylko zachętą skierowaną do nas. Powinniśmy ją postrzegać jako niezbywalny wymóg bycia chrześcijaninem. Na tyle bowiem jesteśmy chrześcijanami, na ile realizujemy Chrystusowe wezwanie do świętości – przekonywał arcybiskup.

Kwestowali na Rossę
1 listopada nabożeństwa odbyły się m.in. także na dwóch poznańskich cmentarzach komunalnych: junikowskim i miłostowskim. Tradycyjnie odbyła się na nich kwesta organizowana przez Społeczny Komitet „Poznaniacy – Rossie” na wileński cmentarz na Rossie, z której datki w tym roku zostaną również przeznaczone na pomnik Antoniego Marcinkowskiego. Pieniądze zbierali dziennikarze, politycy i artyści. Z kolei przewodnicy turystyczni PTTK kwestowali na rzecz odbudowy grobów na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki