Logo Przewdonik Katolicki

Jedyne takie Misterium

Hubert Kubica
Fot.

Poznańskie Misterium Męki Pańskiej to największe widowisko pasyjne w Europie. Co roku na Cytadeli gromadzi blisko sto tysięcy ludzi, nowych świadków męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa.

To organizowane z ogromnym rozmachem przedstawienie odbędzie już po raz dziesiąty 4 kwietnia, w wieczór poprzedzający Niedzielę Palmową. Warto wybrać się tego dnia na poznańską Cytadelę, aby jeszcze lepiej przygotować się do przeżycia Świąt Wielkanocnych. Wstęp wolny!

Tłumy na Cytadeli

300 aktorów pasjonatów, 500 kostiumów, 100-osobowa ekipa organizacyjna, 1000 osób pracujących przy przygotowaniu. To tylko niektóre liczby ilustrujące skalę wydarzenia. Pierwsze Misterium odbyło się 3 kwietnia 1998 roku, oglądało je pięć tysięcy osób. Rok później było ich już piętnaście tysięcy, a w 2000 roku, ze względu na liczbę widzów, spektakl odbył się już na placu pod Dzwonem Pokoju. W 2003 r. Misterium oglądało blisko sto tysięcy osób.

Ludzie, by je zobaczyć, przybywają z najdalszych zakątków Polski, m.in. z Olsztyna, Rzeszowa czy Szczecina. Przez 10 lat wykonano ogromną pracę, którą można nazwać pracą u podstaw. Także w aktorską stronę wydarzenia angażują się coraz to nowe osoby.

Niezwykłe efekty

Misterium działa bardzo mocno na wyobraźnię. Połączenie dźwięku, w tym orkiestrowej muzyki klasycznej oraz utworów chóralnych, monumentalnej scenografii, barwnych kostiumów, setek aktorów i tłumu uczestników tworzy jego niezapomnianą atmosferę. Spektakl rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku, co pozwala ubogacić całość szczególną grą świateł. Okalający miejsce Misterium las podświetlany jest różnymi kolorami, w zależności od charakteru danej sceny, a całość oświetlają lotnicze reflektory.

W promieniach Miłosierdzia

Tłumy zgromadzone na Cytadeli przeżywają ostatnie godziny życia Chrystusa na ziemi, począwszy od Ostatniej Wieczerzy, po finalną scenę na Golgocie. Dobitne pytanie Piłata: „A cóż to jest prawda?”, zwielokrotnione echem, dociera aż do centrum miasta. Przejmujący świst bicza padającego na ciało Jezusa sprawia, że pomimo obecności stutysięcznego tłumu na placu panuje absolutna cisza i skupienie. Stopniowo cichnące podczas ukrzyżowania bicie Jezusowego serca na długo zapada w pamięci uczestników.

W finałowej scenie Zmartwychwstania wyłania się największa na świecie kopia obrazu Jezusa Miłosiernego. Bijące z niej promienie Miłosierdzia obejmują zgromadzony tłum, a na scenie pojawia Jan Paweł II, który klęka przed Zmartwychwstałym Jezusem. Zgromadzeni słuchają jego słów.

Istota Misterium

Zdaniem Artura Piotrowskiego, reżysera przedsięwzięcia, Misterium ma być głębokim przeżyciem duchowym przygotowującym do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. – Ukazując ostatnią drogę Jezusa Chrystusa, chcemy dotknąć ludzkiego serca wierząc, że ta droga zdopinguje go do zastanowienia się nad sensem życia i tym, co można w nim poprawić. Nikt nie powinien pozostać obojętny na to przesłanie. Każdy zaniesie do domu światło – nadzieję Zmartwychwstania. Najważniejsze, aby ono nigdy nie zgasło. Przybądźcie zewsząd, by przeżyć 10. Misterium. Nie zważając na trud, zmęczenie oraz niechęć. Po prostu przyjdź i przeżyj - mówi Artur Piotrowski.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki