Logo Przewdonik Katolicki

Honorowy Obywatel Bydgoszczy

Marcin Makohoński
Fot.

26 października podczas uroczystej sesji, kończącej kolejną kadencję Rady Miasta Bydgoszczy, tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy otrzymał ks. kan. dr Zdzisław Lipiński, kapłan archidiecezji gnieźnieńskiej. Dołączył on tym samym do grona 12 osób, które szczycą się tym tytułem. Są wśród nich między innymi: Ojciec Święty Jan Paweł II, Edward Rydz-Śmigły, Andrzej Szwalbe,...

26 października podczas uroczystej sesji, kończącej kolejną kadencję Rady Miasta Bydgoszczy, tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy otrzymał ks. kan. dr Zdzisław Lipiński, kapłan archidiecezji gnieźnieńskiej. Dołączył on tym samym do grona 12 osób, które szczycą się tym tytułem. Są wśród nich między innymi: Ojciec Święty Jan Paweł II, Edward Rydz-Śmigły, Andrzej Szwalbe, Jerzy Hofmann i Irena Szewińska.

Ks. kan. dr Zdzisław Lipiński jest związany z Grodem nad Brdą od dzieciństwa. Tam się urodził w 1922 roku i tam też spędzał swoje wczesne lata młodzieńcze. W czasie okupacji hitlerowskiej był harcerzem i studentem tajnego seminarium duchownego. Uratował wówczas wielu młodych ludzi. Za działalność konspiracyjną trafił do niemieckiego więzienia. Torturowany przez pół roku, został skazany na śmierć w obozie koncentracyjnym w Mauthausen. Po dwuletnich katorgach, całkowicie wyczerpany, przeżył radość wyzwolenia obozu. Po okupacji podjął formację seminaryjną w Paryżu. Tam też, po otrzymaniu święceń kapłańskich w 1951 roku, kontynuował studia specjalistyczne z filozofii na Uniwersytecie Katolickim. Po powrocie do kraju był wykładowcą w gnieźnieńskim i szczecińskim seminarium duchownym. Ma na koncie wiele publikacji. Od lat stara się o upamiętnienie bydgoskich męczenników. Ufundował tablicę z nazwiskami profesorów zamordowanych w Dolinie Śmierci w Fordonie oraz tablicę upamiętniającą męczeństwo prefektów bydgoskich gimnazjów.

Uroczystego wręczenia aktu nadającego godność Honorowego Obywatela Bydgoszczy dokonali wspólnie: Konstanty Dombrowicz, prezydent Bydgoszczy, oraz Felicja Gwincińska, przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy. W trakcie uroczystości odsłonięto również obraz z portretem nowego obywatela honorowego Bydgoszczy. Ks. Lipiński zamieszkuje obecnie w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki