Logo Przewdonik Katolicki

W Strzelnie potrafią!

Sławomir Gacek
Fot.

Już po raz trzeci w Strzelnie został zorganizowany Październik Kulturalny, połączony z Dniami Kultury Chrześcijańskiej. Organizatorami tego niezwykle ciekawego przedsięwzięcia byli: Piotr Barczak, Rafał Budny, Sławomir Tarczewski i ksiądz kanonik Otton Szymków. Organizatorzy Trzeciego Października Kulturalnego i Dni Kultury Chrześcijańskiej zaproponowali...

Już po raz trzeci w Strzelnie został zorganizowany „Październik Kulturalny”, połączony z Dniami Kultury Chrześcijańskiej. Organizatorami tego niezwykle ciekawego przedsięwzięcia byli: Piotr Barczak, Rafał Budny, Sławomir Tarczewski i ksiądz kanonik Otton Szymków.

Organizatorzy Trzeciego „Października Kulturalnego” i Dni Kultury Chrześcijańskiej zaproponowali mieszkańcom Strzelna oraz okolicznych miejscowości bogaty program, na który złożyły się: koncerty, wykłady oraz wystawa tematyczna. Na inaugurację „Października Kulturalnego”, która miała miejsce 1 października, przybył inowrocławski zespół ewangelizacyjny „Po stronie nadziei”. Młodzi wykonawcy zaprezentowali w rotundzie św. Prokopa utwory o tematyce religijnej. Z kolei 8 października, w bazylice pw. Świętej Trójcy, gościł kwartet smyczkowy „Pro Arte” z Inowrocławia. Koncert ten przygotowano z myślą o miłośnikach talentu i muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta. W przerwach pomiędzy utworami melomani mieli okazję wysłuchać krótkich wprowadzeń do poszczególnych etapów twórczości genialnego kompozytora.

Słowem…
„Październik Kulturalny” to nie tylko koncerty. 15 października w sali Muzeum Ottona i Bolesława gościł ks. dr Aleksander Sobczak, wykładowca prawa kanonicznego w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, a także adiunkt w Zakładzie Prawa Kanonicznego Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu. Gość z Gniezna przybliżył zainteresowanym kwestie związane z kanoniczną regulacją zawierania małżeństwa w Kościele katolickim, jego sakramentalnością lub jej brakiem, przeszkodami małżeńskimi, wadami zgody małżeńskiej oraz formą zawarcia zawiązku małżeńskiego. Zebrani na wzgórzu św. Wojciecha usłyszeli m.in. o przyczynach unieważnienia małżeństwa oraz przebiegu procesu przed Trybunałem Metropolitalnym. Po zakończonym wykładzie uczestnicy spotkania dyskutowali o sprawach związanych z formą zawierania małżeństwa, małżeństwami między katolikami a wyznawcami innych wyznań lub religii, czy też o pewnych szczególnych przypadkach, które mogą stanowić podstawę do udzielania dyspensy od obowiązującej formy.

…i muzyką
W piątek 20 października wystąpił w Strzelnie zespół Folk Blues Trio. Formację tę utworzył lider Nocnej Zmiany Bluesa, Sławek Wierzcholski. Muzyk śpiewał oraz grał na gitarze i harmonijce. Ostatnim akordem „Października Kulturalnego” i Dni Kultury Chrześcijańskiej był wykład dr. Tomasza Łaszkiewicza, pracownika naukowego Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Prelegent wygłosił odczyt zatytułowany: „Mniejszości narodowe na Kujawach Zachodnich i Pałukach w okresie międzywojennym (1919- 1939)”. Wykład został poprzedzony wernisażem wystawy: „Nie tylko Michelson – strzeleńscy Żydzi w XIX i XX w.”, którą przygotowano wspólnie ze strzeleńskim kołem Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki