Logo Przewdonik Katolicki

Lekkie dźwięki

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

W bydgoskim kościele Matki Bożej Fatimskiej odbył się koncert muzyki harmonijkowej. Spotkanie zorganizowano w ramach Międzynarodowego Festiwalu Harmonijki Ustnej Bydgoszcz-Toruń Harmonica Bridge. Gwiazdą koncertu był światowej sławy muzyk Zygmunt Zgraja. Przy organach zasiadła Ewa Polska. Podczas koncertu zabrzmiały utwory Mozarta, Telemanna oraz Jamesa Moodyego oparte na muzyce...

W bydgoskim kościele Matki Bożej Fatimskiej odbył się koncert muzyki harmonijkowej. Spotkanie zorganizowano w ramach Międzynarodowego Festiwalu Harmonijki Ustnej Bydgoszcz-Toruń Harmonica Bridge. Gwiazdą koncertu był światowej sławy muzyk Zygmunt Zgraja. Przy organach zasiadła Ewa Polska.

Podczas koncertu zabrzmiały utwory Mozarta, Telemanna oraz Jamesa Moody’ego oparte na muzyce Bacha. Zygmunt Zgraja zagrał też dwie kompozycje własnego autorstwa. Ksiądz Józef Orchowski, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej, uważa, że połączenie muzyki harmonijkowej i organowej – choć zaskakujące – wydaje się dobrym sposobem na „uwielbienie Boga”. – Nikogo już nie dziwią w kościele dźwięki gitary czy perkusji. Pojawiają się też mandoliny, instrumenty dęte, a nawet harmonijka. Kościół zawsze był otwarty – od wieków jest przecież mecenasem sztuki, a muzyka jest właśnie integralną częścią kultury narodowej. To nasze dziedzictwo – podkreślił.

Zygmunt Zgraja jest wirtuozem harmonijki ustnej. Tworzy i wykonuje zarówno muzykę rozrywkową, jak i poważną. Od roku 1970 jest liderem zespołu „Con Brio”, a także członkiem zarządu Międzynarodowej Federacji Harmonijek Ustnych. Swoją przygodę z tym instrumentem rozpoczął 50 lat temu w Mysłowicach. – Cieszę się, że organizatorzy tego spotkania zechcieli pokazać harmonijkę w różnych gatunkach muzycznych – także w muzyce sakralnej. Udział w takim przedsięwzięciu jest dla mnie czymś ważnym, chociaż nie jest to mój pierwszy występ w kościele. Rok temu grałem już w Toruniu. Koncert został dobrze przyjęty – powiedział artysta.

Międzynarodowy Festiwal Harmonijki Ustnej Bydgoszcz-Toruń Harmonica Bridge to projekt kulturalny, który ma już kilkuletnią tradycję. Jego celem jest prezentacja harmonijki ustnej jako instrumentu uniwersalnego, dającego możliwość wykonywania gatunków muzycznych takich, jak: jazz, blues, rock, muzyka poważna, folk, country. Podczas festiwalu wystąpili światowej sławy artyści, m.in.: B.H. Hamilton (USA), P. Lamb (Anglia), J. J. Milteau (Francja) oraz „polska reprezentacja”, czyli Dżem, Sławek Wierzcholski, Con Brio i Zygmunt Zgraja.Marek Stankiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury i pomysłodawca festiwalu: „Kościół jest także takim miejscem, gdzie przy wykorzystaniu organów i udziale harmonijki można wysłuchać pięknego koncertu. Wrażenie jest niezapomniane, bo rzadko spotyka się taki zestaw instrumentów. Muzyka jest specjalnie dobrana – nie jest to muzyka rozrywkowa, ale taka, która jest godna zaprezentowania w tym wyjątkowym miejscu”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki