II Letnie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej to propozycja dla tych melomanów, których podczas wakacji smucą zamknięte na cztery spusty filharmonie i opery. Ewa Polska na kilka sierpniowych wieczorów zaprosiła artystów z Torunia, Warszawy i Radomia. Znani muzycy zasiądą przy organach w kościele pw. Świętej Trójcy i w kościele ewangelicko-metodystycznym. Muzyka buduje mosty - nawet pomiędzy wielowiekowymi podziałami.
Do grona organizatorów letnich koncertów organowych należą: Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Miłośników Muzyki Organowej, Stowarzyszenie Pro Musica Organa, Wojewódzki Ośrodek Kultury, kościół pw. Świętej Trójcy oraz kościół ewangelicko-metodystyczny. A wszystko pod "batutą" Ewy Polskiej…
Organy - na okrągło!
Mówiąc o letnich koncertach, nie można pominąć Bydgoskich Wieczorów Organowych u Ojców Jezuitów. Wtorkowe (co ważne - niebiletowane!) spotkania, na które przyjeżdżają artyści o międzynarodowej renomie, przyciągają do kościoła pw. św. Andrzeja Boboli setki melomanów - tych "wytrawnych" i tych zupełnie przypadkowych, zwabionych do świątyni potężnym brzmieniem 48-głosowych organów. Koncerty idą już w dziesiątki, bo odbywają się od czterech lat - od października do czerwca. Ich tradycję zaszczepiła w grodzie nad Brdą Ewa Polska. - Ta muzyka cały czas cieszy się dużym powodzeniem. Ludzie przychodzą, dziękują, pytają o następne spotkania. W tym roku postawiliśmy na indywidualności muzyczne. U jezuitów zagrał m.in. Waldemar Krawiec z Zabrza, Jarosław Ciecierski z Olsztyna, a w finale - Zygmunt Strzęp, artysta polskiego pochodzenia na stałe mieszkający w Hamburgu - wylicza.
Skąd pomysł na letnie koncerty? - Chciałabym, żeby muzyka organowa była dostępna przez cały rok. Podczas Wieczorów u Ojców Jezuitów dominuje klasyczna muzyka organowa. Dzięki temu możemy poznać arcydzieła literatury organowej. Z kolei kameralne koncerty są nastawione na muzykę lekką, powiązaną z innymi instrumentami - jak skrzypce, flet, trąbka czy głosy wokalne. Muzycy prezentują bardzo różnorodny program. Są to często transkrypcje z muzyki instrumentalnej lub symfonicznej - tłumaczy kierownik artystyczny.
Ekumeniczny krok…
W zeszłym roku odbyła się pierwsza edycja Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. W tym roku szykuje się druga! Koncerty będą się odbywały w każdą środę sierpnia - głównie w kościele pw. Świętej Trójcy. Wystąpią muzycy, którzy nie tylko, sami koncertują, ale jeszcze organizują wiele festiwali organowych, promując w ten sposób swoje rodzime miasta. - Dziesiątego sierpnia szczególnie zapraszam do kościoła przy ulicy Pomorskiej. Nie każdy wie, że znajduje się tam jednomanuałowy, mechaniczny instrument Sauera, bardzo znanego budowniczego organów - mówi Ewa Polska.
Swojej przychylności nie kryje również pastor kościoła ewangelicko-metodystycznego ks. Janusz Olszański. - Jako przewodniczący oddziału kujawsko-pomorskiego Polskiej Rady Ekumenicznej uważam, że muzyka ułatwia kontaktowanie się chrześcijan - ludzi wierzących… Właśnie poprzez muzykę możemy się porozumieć ponad podziałami. Cieszymy się, że taki koncert odbędzie się w naszym kościele. Może stanie się on przyczynkiem do wspólnoty ekumenicznej?
Zapytałam pastora, czy czasami w domowym zaciszu słucha muzyki. Okazało się, że… - Jestem słuchaczem ze względu na to, że moje dzieci Szymon i Emilka chodzą do szkoły muzycznej. Szymon uczy się w klasie organów u prof. Radosława Marca. Jest też naszym parafialnym organistą. Oczywiście, do wirtuozerii jeszcze mu daleko, ale cieszę się z tego, że kocha muzykę. Ona naprawdę jedna ludzi…
Kalendarium letnich koncertów:
-3 sierpnia, godz. 19 - Ewa Polska, organy (Bydgoszcz), kościół pw. Świętej Trójcy, ul. Świętej Trójcy
- 10 sierpnia, godz. 19 - Mirosław Woźniak, baryton (Bydgoszcz) oraz Marcin Łęcki, organy (Toruń), kościół ewangelicko-metodystyczny, ul. Pomorska 41
- 17 sierpnia, godz. 19 - Leszek Szarzyński, flet (Olsztyn) oraz Robert Grudzień, organy (Radom), kościół pw. Świętej Trójcy, ul. Świętej Trójcy
-24 sierpnia, godz. 19 - Przemysław Kapituła, organy (Warszawa), kościół pw. Świętej Trójcy, ul. Świętej Trójcy