Logo Przewdonik Katolicki

Święta na co dzień

Sławomir Gacek
Fot.

Tradycyjnie już 18 listopada, a więc w dniu, w którym obchodzone jest liturgiczne wspomnienie błogosławionej Karoliny Kózkówny, z parafii pw. św. Jana Apostoła w Mogilnie wyruszyła piesza pielgrzymka do oddalonej o kilka kilometrów Dąbrówki. W tej niewielkiej, podmogileńskiej miejscowości znajduje się kaplica, której patronuje bł. Karolina Kózkówna. Tam też mieszczą się jedyne...

Tradycyjnie już 18 listopada, a więc w dniu, w którym obchodzone jest liturgiczne wspomnienie błogosławionej Karoliny Kózkówny, z parafii pw. św. Jana Apostoła w Mogilnie wyruszyła piesza pielgrzymka do oddalonej o kilka kilometrów Dąbrówki. W tej niewielkiej, podmogileńskiej miejscowości znajduje się kaplica, której patronuje bł. Karolina Kózkówna. Tam też mieszczą się jedyne w północnej Polsce relikwie błogosławionej.

W tym roku do Dąbrówki wyruszyła około 160-osobowa grupa młodzieży, w której dominowali uczniowie szkół gimnazjalnych przybyli z różnych dekanatów archidiecezji gnieźnieńskiej. Opiekę nad nimi sprawowało kilku duchownych, siostry dominikanki oraz osoby świeckie. Przed wyruszeniem w drogę słowo wprowadzające wygłosił ks. Hubert Nowak, wikariusz w parafii pw. św. Jana Apostoła w Mogilnie, a jednocześnie koordynator obchodów. – Chcemy pokazać ludziom, że świętości życia błogosławionej Karoliny Kózkówny nie można ograniczać do momentu jej męczeńskiej śmierci, ale że musimy spojrzeć na jej życie całościowo. Naszym obowiązkiem jest pokazanie, że przez całe swoje życie bł. Karolina zaangażowana była w życie Kościoła i swojej wspólnoty parafialnej. Wielkość błogosławionej objawiała się w każdym momencie jej życia, a męczeńska śmierć stała się najgłębszym aktem zawierzenia Bogu. Dla nas błogosławiona ma być przykładem tego, że świętość może stać się udziałem każdego. Także tych, którzy żyją i działają w małych środowiskach – powiedział ks. Hubert Nowak.

Po dotarciu do celu rozpoczęła się koncelebrowana Msza św. odpustowa, w której oprócz młodzieży wzięła udział liczna grupa mieszkańców wioski. Liturgii przewodniczył archidiecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Radosław Orchowicz, który przekazał zgromadzonym słowa pozdrowienia od bp. Wojciecha Polaka.

Homilię wygłosił ks. Marcin Kwiatkowski, wikariusz w parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu. Kaznodzieja przybliżył zebranym postać błogosławionej Karoliny, którą ukazał jako osobę głębokiej modlitwy, bezgranicznego zaufania Bogu, zaangażowaną w życie Kościoła. Podkreślił, że błogosławiona jest dla młodych ludzi symbolem troski o zachowanie czystości i zaangażowania w szeroko rozumiane apostolstwo.

Po zakończeniu liturgii młodzież zebrała się wokół ogniska na wspólnym śpiewie i zabawie. Późnym popołudniem w kaplicy rozpoczął się koncert śpiewającego w stylu gospel zespołu „Dzieci naszego taty” z Bydgoszczy.

Uroczystości odpustowe zakończyły się nieszporami, którym przewodniczył ks. Artur Janowicz, wikariusz w parafii pw. MB Częstochowskiej w Orzechowie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki