Logo Przewdonik Katolicki

Wyruszyć - ku cnocie

Mariusz Samul
Fot.

17 listopada z parafii pw. św. Jana Apostoła w Mogilnie wyruszyła pielgrzymka do Dąbrówki, gdzie w małej kaplicy znajdują się relikwie bł. Karoliny Kózkówny. W pielgrzymce przebiegającej pod hasłem Wyruszyć wzięła udział młodzież z całej archidiecezji. Prawie 200 osób z Inowrocławia, Gniezna, Pawłowa, Mogilna, Orzechowa i Bydgoszczy w trudnych warunkach atmosferycznych...

17 listopada z parafii pw. św. Jana Apostoła w Mogilnie wyruszyła pielgrzymka do Dąbrówki, gdzie w małej kaplicy znajdują się relikwie bł. Karoliny Kózkówny. W pielgrzymce przebiegającej pod hasłem „Wyruszyć” wzięła udział młodzież z całej archidiecezji.

Prawie 200 osób z Inowrocławia, Gniezna, Pawłowa, Mogilna, Orzechowa i Bydgoszczy w trudnych warunkach atmosferycznych przeszło kilka kilometrów, by modlić się przy jedynym w północnej Polsce relikwiarzu bł. Karoliny. Błogosławiona szesnastolatka poświęciła swoje życie w obronie czystości, która w świecie pieniędzy i zmysłowych przyjemności coraz częściej jest wyśmiewana i uważana za nieważną. Jej życie i męczeństwo stało się motywem rozpoczynającego pielgrzymkę spektaklu, przygotowanego przez grupę „Pierwszy Dzień Tygodnia”.

Mszy św. sprawowanej przy relikwiach w Dąbrówce przewodniczył ks. Mariusz Wieczorkiewicz, diecezjalny asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którego bł. Karolina jest patronką. – Dzisiejszy świat przepełniony jest jednosezonowymi gwiazdeczkami. Karolina i jej duchowość jest fundamentem i świadectwem trwałym, wiecznym i świętym – mówił podczas homilii ks. Wieczorkiewicz.

Do modlących się w Dąbrówce młodych dołączył również bp Wojciech Polak. – Przyjaciel to ten, do którego przychodzi się z różnymi troskami, to ten, od którego możemy się wiele nauczyć, który pomaga zrozumieć nam drogę życia – mówił bp Polak. – Zachęcam was do zaprzyjaźnienia się z Karoliną, która potrafiła zauważyć, jak wielką wartość ma życie i potrafiła za to życie podziękować wiernością do końca.

Na Mszy św. nie zabrakło również mieszkańców wsi, którzy niezwykle miło przyjęli pielgrzymów, a po Eucharystii częstowali gorącą grochówką przy ognisku. Lekarstwem na mróz okazał się również koncert zespołu z Wyższego Seminarium Duchownego w Bydgoszczy.

Po koncercie pielgrzymi wyszli na tradycyjną już drogę światła ulicami Dąbrówki. Tam, idąc za duchowym przewodnictwem Abrahama, Mojżesza, Maryi i św. Wojciecha, rozważali zawołanie pielgrzymki i uczyli się, co to znaczy wyruszyć w drogę wiary i odważnej miłości.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki