Logo Przewdonik Katolicki

Dom, któremu na imię życie

Mariusz Samul
Fot.

Spotkanie Młodych i Dni Benedyktyńskie oczami uczestnika. Relacja Mariusza Samula. Środa 5 lipca początek Początek spotkania tam, gdzie początek mogileńskiego opactwa: we wschodniej krypcie. Przy świecach odmawiamy nieszpory. To szczególne miejsce, w którym pochowani są pierwsi opaci i opat ostatni, Leon Emilian Kosiński. Po nieszporach następuje wprowadzenie w tematykę...

Spotkanie Młodych i Dni Benedyktyńskie oczami uczestnika. Relacja Mariusza Samula.

Środa 5 lipca – początek
Początek spotkania tam, gdzie początek mogileńskiego opactwa: we wschodniej krypcie. Przy świecach odmawiamy nieszpory. To szczególne miejsce, w którym pochowani są pierwsi opaci – i opat ostatni, Leon Emilian Kosiński. Po nieszporach następuje wprowadzenie w tematykę dni i zarys programu, który przedstawia odpowiedzialny za całość ks. Hubert Nowak.

Czwartek 6 lipca – Shalom!
Po jutrzni odmawianej przy studni na wirydarzu idziemy na miejsce, gdzie mieściła się mogileńska synagoga. Dziś odbędzie się odsłonięcie tablicy upamiętniającej zamordowanych w niej mogilnian – Żydów. Powiewają izraelskie flagi. Grupa starszych ludzi przybyłych z Izraela ze wzruszeniem patrzy, gdy układamy pod murem małe kamyczki, zgodnie z żydowskim zwyczajem cmentarnym.

Po południu, śledząc mapę Polski i Niemiec, słuchamy opowieści o szlaku pielgrzymim Magdeburg – Gniezno, idei, która zrodziła się w sercu ewangelickiego proboszcza z Brandenburgii ks. Justusa Werdina.

Wieczorem następuje pełna milczenia adoracja w kościele, a potem odbywają się rozmowy na wirydarzu, gdzie po całodziennym skwarze panuje ożywczy chłód.

Piątek 7 lipca – Hildegarda z Bingen
Przed południem praca – spotkania w grupach, których efektem ma być odkrycie sposobu na to, jak skutecznie dotrzeć do młodych z całej archidiecezji i powiedzieć im, że jest w Mogilnie klasztor – dom, który na nich czeka. Potem wykład prowadzony przez dr Justynę Spruttę, poświęcony postaci niezwykłej kobiety: benedyktyńskiej ksieni, artystce, kompozytorce, naukowcu i sprawnej administratorce – św. Hildegardzie z Bingen. Możemy posłuchać komponowanej przez nią muzyki. Dopytujemy się o płyty.

O 17.00, jak co dzień, nieszpory i Eucharystia. A o 21.00 siadamy wokół studni – kilka kwadransów na zamyślenie. Słuchamy fragmentów tekstów autorstwa św. Benedykta i Benedykta XVI na temat domu. Niezwykły dialog. Najświętszy Sakrament ustawiony na romańskim fundamencie.

Sobota 8 lipca – „Ku światłu”
Rano mamy niezwykłą okazję spotkać się z artystą malarzem Jerzym Puciatą, który opowiada o swoim doświadczeniu, pracy, zamiarach – jednym z nich jest artystyczna opieka nad powstałą właśnie w mogileńskim klasztorze galerią Monasterim. Pomagamy mistrzowi przygotować wystawę zatytułowaną „Ku światłu”, a on opowiada o kolejnych zawieszanych obrazach.

I znów niecodzienny gość – po południu odwiedza nas o. Karol Meissner z Lubinia – benedyktyn, kapłan i lekarz. Dom – małżeństwo, rodzina. Znów słuchamy mistrza.

Najważniejsze wydarzenia dzieją się w nocy – o 23.00 otwarcie wystawy i koncert. Na koniec medytacja – modlitwa za Mogilno.

Niedziela 9 lipca – opat
i Čači Vorba
W południe odprawiana jest uroczysta Eucharystia, w przygotowanie której wszyscy włożyli wiele trudu. Przewodniczy jej opat z Tyńca, o. Bernard Sawicki. Wszyscy są zaskoczeni, że jest taki młody, że to artysta muzyk...

Po południu odbywa się promocja tomu wierszy ks. Andrzeja Panasiuka – gospodarza mogileńskiego opactwa, a po niej fantastyczny koncert muzyki folkowej, zaprezentowanej przez wrocławski zespół Čači Vorba. Rozmawiamy do nocy na wirydarzu, a gdy dołączają do nas muzycy – jak się okazuje niewiele starsi od nas – znów zaczynają grać skrzypce...

Poniedziałek 10 lipca – sjesta
Rano mieliśmy okazję spotkać się z Klarą Stolp, autorką cyklu grafik inspirowanych mogileńskim opactwem. O poezji i krytyce literackiej opowiedziała Maria E. Aulich.

Po wielu sobotnich i niedzielnych obowiązkach w poniedziałek przyszedł czas na odpoczynek – św. Benedykt dbał także o to. Przedłużona sjesta. Po południu, pod kierownictwem diakona Marcina, ćwiczymy śpiewy na wieczorne nieszpory rozpoczynające uroczystość św. Benedykta. Nieszpory są rzeczywiście uroczyste i piękne, a kazanie podczas nich wygłasza ks. Sławomir Bednarek z Bydgoszczy. Potem wspólna kolacja – grill na wirydarzu. Ora et labora in laetitia.

Wtorek 11 lipca – Słuchaj!
Dzień rozpoczyna uroczysta Msza św. połączona z jutrznią. Potem śniadanie, porządki... i pożegnania. I podziękowania – dla kustosza tego miejsca ks. Andrzeja, opiekuna mogileńskich spotkań młodych – ks. Huberta, diakonów Marcina i Piotra, kleryków Karola i Tomka; Gosi, która wzięła na siebie odpowiedzialność za refektarz; Moniki i Sebastiana – muzyków... A przede wszystkim dla św. Benedykta za to, że znów gościnnie otworzył dla nas swój dom w Mogilnie. Następne spotkanie we wrześniu!

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki