Logo Przewdonik Katolicki

Benedyktyńskie serce Europy

Monika Białkowska
Fot.

Ludzie z różnych krajów, ludzie różnych talentów i różnych powołań spotkali się w Mogilnie, żeby uczcić tego, dzięki któremu Europa może mówić o duchowej jedności świętego Benedykta. Podczas trwających blisko tydzień Dni Benedyktyńskich miało miejsce kilkadziesiąt różnych spotkań i imprez, na które zapraszani byli mieszkańcy miasta i goście. Od 11 do 15 lipca...

Ludzie z różnych krajów, ludzie różnych talentów i różnych powołań spotkali się w Mogilnie, żeby uczcić tego, dzięki któremu Europa może mówić o duchowej jedności – świętego Benedykta. Podczas trwających blisko tydzień Dni Benedyktyńskich miało miejsce kilkadziesiąt różnych spotkań i imprez, na które zapraszani byli mieszkańcy miasta i goście. Od 11 do 15 lipca serce Europy biło w Mogilnie.

Ora et labora – to zawołanie, które każdy mogilnianin zna na pamięć. Trudno go nie znać, skoro miasto wyrosło wokół benedyktyńskiego klasztoru, w którym harmonijne łączenie modlitwy i pracy było naczelną zasadą życia. Niektórzy dodają tu jeszcze zapisane w Regule św. Benedykta „et laetitia” – „i bądź radosny”, „i nie bądź smutny”.

Labora
Warsztaty florystyczne, muzyczne i medialne były pracą, którą podjęli uczestnicy Dni Benedyktyńskich. Warsztaty florystyczne prowadziła p. Barbara Luwańska. Ich owocem stało się dwanaście okazałych bukietów, symbolizujących postaci benedyktyńskich świętych.

Warsztaty muzyczne i medialne związane były z przygotowaniami do Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej. – Warto było się tu spotkać – mówi prowadzący warsztaty muzyczne kl. Tomasz Kwiatkowski. – Nagraliśmy hymn tegorocznej pielgrzymki, nauczyliśmy się hymnu przyszłorocznego Światowego Dnia Młodzieży w Sydney. Po powrocie do swoich parafii będziemy uczyć następnych.

Organizujący warsztaty medialne Paweł Rożek dodaje: – Część obecnych tu osób znaliśmy, ale tylko wirtualnie, z internetowego forum pielgrzymki. To niesamowite, że można się spotkać, poznać, porozmawiać. A dzięki warsztatom łatwiej nam będzie przekazywać za pośrednictwem Internetu informacje ze wszystkich grup, również promienistych, z którymi fizycznie nie spotykamy się na trasie.

Warsztatom przyglądał się również diecezjalny duszpasterz młodzieży, ks. Radosław Orchowicz, który mówił do ich uczestników: – Jestem tu, bo powinienem tu być. Przez tych kilka dni to właśnie w Mogilnie jest centrum naszej archidiecezji.


„Joanna d’Arc” w wykonaniu młodych z Mogilna

Laetitia
Choć radości w Mogilnie było wiele, warto zauważyć szczególnie dwa wydarzenia. Pierwszym z nich było przedstawienie teatralne, przygotowane przez duszpasterstwo młodych „Subiaco”. Sztuka była tekstem niecodziennym – została napisana przez św. Teresę od Dzieciątka Jezus i wystawiona przez nią w Karmelu, a tytułową rolę Joanny d’Arc grała sama św. Teresa. Chociaż na pierwszy rzut oka tekst wydawał się nieprzystający do naszych czasów – to na klasztornym wirydarzu, przy blasku świec zyskiwał niecodziennego uroku i czynił widzów świadkami męczeństwa Joanny d’Arc.

W niedzielny wieczór klasztorny wirydarz znów zapełnił się tłumem słuchaczy, a na kamiennej scenie stanął klawesyn. Joanna Tylkowska (sopran) przy akompaniamencie Marii Banaszkiewicz-Bryła (klawesyn) i Tomasza Lisieckiego (wiolonczela barokowa) śpiewała pieśni niemieckiego i włoskiego baroku. Nawet najmłodsi, kilkuletni widzowie siedzieli zaczarowani muzyką, tak bardzo harmonizującą z przepięknym otoczeniem.

Ora
Dni Benedyktyńskie w Mogilnie nie mogą się obejść bez obecności benedyktynów. Również w tym roku do Mogilna przyjechał mnich z Lubinia, o. Patryk Ostrzyżek, który w sobotni wieczór modlił się razem z młodzieżą w liturgii Nieszporów i odprawił swoją mszę prymicyjną.

Mszę św. wieńczącą mogileńskie uroczystości odprawił w niedzielę ks. Stanko Lipovšek, proboszcz archikatedry w Mariborze w Słowenii. Po mszy św. burmistrz Mogilna Leszek Duszyński, przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Sarnowska oraz starosta powiatu mogileńskiego Tomasz Barczak złożyli kwiaty na grobach pierwszego opata, o. Mengoza i ostatniego opata mogileńskiego, o. Leona Emiliana Kosińskiego. W ten sposób uczcili tych, dzięki którym Mogilno zyskało swój niepowtarzalny charakter i może dziś zabierać głos w dyskusji o przyszłości i kształcie Europy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki