Pobenedyktyńskie refleksje

Tydzień temu pisaliśmy o zakończonych 16 lipca Dniach Benedyktyńskich w Mogilnie. Ich uczestnicy podzielili się z nami swoimi wrażeniami z tego wydarzenia.

Spotkanie ponad granicami

Jakub Bujakiewicz, Pobiedziska:

Spotkanie osób różnych narodowości w imię Jezusa zawsze jest ciekawe. Podobnie było i tym razem, gdy dojechali do nas Słoweńcy. Było ich wprawdzie tylko trzech ...
Czyta się kilka minut

Tydzień temu pisaliśmy o zakończonych 16 lipca Dniach Benedyktyńskich w Mogilnie. Ich uczestnicy podzielili się z nami swoimi wrażeniami z tego wydarzenia.

Spotkanie ponad granicami

Jakub Bujakiewicz, Pobiedziska:

Spotkanie osób różnych narodowości w imię Jezusa zawsze jest ciekawe. Podobnie było i tym razem, gdy dojechali do nas Słoweńcy. Było ich wprawdzie tylko trzech – ale za to naprawdę nieprzeciętnych. Dzięki księdzu kanonikowi Stanko, proboszczowi archikatedry w stolicy Słowenii, Mariborze, odpustowa liturgia zmieniła się w wielkie dzieło chwalące Boga. Jego zaangażowanie sprawiało, że nie można było nie rozumieć treści – mimo obcego języka. Zjednoczenie narodów podczas Mszy zawsze jest dla mnie przeżyciem, które aż trudno opisać.

Pobyt Słoweńców ukazał wielkość obchodzonej uroczystości. Przyjechali z daleka i ze zwykłego święta patrona miasta uczynili rzeczywistą uroczystość patrona Europy. Widać było, że czerpią radość ze spotkania z polską młodzieżą i szukają z nią kontaktu. Pozostaje tylko nadzieja, że nawiązane kontakty przetrwają i będą się umacniać. W końcu mogileński klasztor to Europejskie Centrum Spotkań, więc goście z innych krajów zawsze są tam mile widziani.

Modlitwa ponad granicami. Ks. Stanko Lipovsek, proboszcz z Mariboru, z organizatorem spotkania, ks. Hubertem Nowakiem

Wybiegając w przyszłość

Monika Kubaszak, Jarząbkowo:

Uroczysta Msza święta sprawowana przez ks. Stanko ze Słowenii odprawiona była dokładnie na rok przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży w Sydney. I właśnie podczas tej Mszy św., razem z młodzieżą zgromadzoną na Dniach Benedyktyńskich, miałam zaszczyt wykonać hymn ŚDM 2008. Żeby stało się to możliwe, potrzeba było długich godzin pracy podczas warsztatów – ale było warto. Było to bowiem prawdopodobnie pierwsze wykonanie tego utworu w Polsce!

Ogromne wrażenie wywarły na mnie zarówno proste słowa, jak i melodia, sprawiające, że pieśń ta stawała się rzeczywiście modlitwą, płynącą prosto z serca. Rok to w końcu nie tak wiele, by dobrze przygotować się do przeżycia święta młodych w Sydney. I choć pewnie wielu z nas nie będzie mogło polecieć do Australii, to warto odbyć drogę duchową, przemyśleć problematykę spotkania i – jak wzywa hymn SDM 2008 – wzrastać w Duchu Świętym, wypełniać wolę Pana i świadczyć o Jego łasce i miłości. Życzę nam wszystkim, by święto młodych trwało zawsze w naszych sercach, byśmy potrafili być światłem dla świata! Alleluja!

Doświadczyć harmonii

Karolina Nadolna, Mogilno:

Zgodnie z regułą św. Benedykta, zamykającą się w słowach „ora et labora et leaticia”, tam gdzie jest modlitwa i praca, nie może zabraknąć miejsca również na radość.

Naszą radością był koncert muzyki barokowej. Po wysłuchaniu włoskich i niemieckich utworów w wykonaniu Joanny Tylkowskiej nie tylko mnie, ale i wielu innym osobom zabrakło słów, by opisać to, co usłyszeliśmy, i wyrazić to, co przeżyliśmy. Śpiew był naprawdę przepiękny, a klawesyn i wiolonczela barokowa w tle nadawały całemu koncertowi niepowtarzalny nastrój.

Mogliśmy oderwać się choć na chwilę od szarej rzeczywistości i zanurzyć w bogactwie kultury, zapomnieć o troskach i kłopotach, i po prostu rozkoszować się chwilą. Szkoda tylko, że na co dzień tak trudno jest nam znaleźć chwilę na refleksje, odpoczynek – właśnie przy muzyce. Oprócz doznań estetycznych muzyka zawiera przecież w sobie prawdę o życiu. To przecież Jan Paweł II powiedział kiedyś, że artyści nie tylko dostarczają nam przyjemności, ale także uczą nas, jak ważna

w naszym życiu jest harmonia z Bogiem i ludźmi.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 30/2007