Logo Przewdonik Katolicki

Wracając do źródła

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Z różnych zakątków archidiecezji gnieźnieńskiej aż 700 młodych ludzi przybyło w sobotę 22 kwietnia do Gniezna, by wziąć udział w dorocznych uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha. Pielgrzymce przyświecały słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Łukasza: Posłał ich po dwóch (Łk 10, 1). Do grobu patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej pielgrzymowała...

Z różnych zakątków archidiecezji gnieźnieńskiej aż 700 młodych ludzi przybyło w sobotę 22 kwietnia do Gniezna, by wziąć udział w dorocznych uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha. Pielgrzymce przyświecały słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Łukasza: „Posłał ich po dwóch” (Łk 10, 1).

Do grobu patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej pielgrzymowała m.in. młodzież z Inowrocławia, Gniewkowa, Mogilna, Trzemeszna, Słupcy, Witkowa, Pobiedzisk, Janowca Wlk., Czerniejewa i Zagórowa. Wraz z nimi do Gniezna przybyli także młodzi Czesi, Niemcy i Litwini. W sobotnie popołudnie wszyscy uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem bp. Wojciecha Polaka, który przypominając postać św. Wojciecha i bł. Radzyma Gaudentego, zachęcał ich do dawania świadectwa wiary i sięgania do korzeni.

Sięgajcie do korzeni!
– Wojciech i Radzym, złączeni przyjaźnią i miłością dla Chrystusa, czego chcieliby nas nauczyć? Co chcieliby nam dziś szczególnie przypomnieć? O czym chcieliby zaświadczyć? – pytał bp Polak. – Oni mówią o poświęceniu życia Jezusowi. Mówią, że życie jest służbą na wzór Chrystusa i zapewniają, że trzeba iść po dwóch, razem, nigdy w pojedynkę. Tak nam trzeba iść, jako Kościół. Nie tylko dlatego, aby było w drodze bezpieczniej, aby było wiarygodniej, ale przede wszystkim dlatego, aby wszyscy mogli widzieć, jak żyć Ewangelią – tłumaczył. Dodał również, że obchody rocznicy śmierci Radzyma Gaudentego – pierwszego arcybiskupa gnieźnieńskiego – są okazją, by sięgnąć do korzeni, na nowo podjąć jego dzieło i wzmocnić świadectwo wiary. To dzieło i to świadectwo – jak stwierdził – wiązać się będą z odkryciem Kościoła jako wspólnoty wiary. – Niektórzy młodzi ludzie mówią dziś: „Chrystus – tak! Kościół – nie!” A może trzeba dziś zapytać siebie: dlaczego tak mówią? Czy moje świadectwo, moje życie we wspólnocie Kościoła jest świadectwem dla innych? – pytał bp Polak.

Pielgrzymów przybywa
Pielgrzymowanie młodych do grobu św. Wojciecha ma w naszej archidiecezji bogatą tradycję i sięga końca lat trzydziestych ubiegłego wieku. Zarzuconą po II wojnie światowej tradycję wskrzesili w 1990 roku harcerze, którzy każdego roku spotykali się na Ostrowie Lednickim, by stamtąd, śladem cesarza Ottona III, wyruszyć do Gniezna. Z biegiem lat do grobu męczennika zaczęła pielgrzymować także młodzież z innych zakątków archidiecezji gnieźnieńskiej, a jej spotkanie w Gnieźnie i udział w dorocznych uroczystościach odpustowych ku czci patrona Polski stały się swego rodzaju tradycją. Jak mówi ks. Radosław Orchowicz, organizator archidiecezjalnych pielgrzymek młodych do grobu św. Wojciecha, cieszy fakt, że z roku na rok w tę młodzieżową peregrynację włączają się coraz liczniejsze grupy młodzieży z coraz to nowych parafii.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki