Logo Przewdonik Katolicki

Trwajcie mocno w jednym duchu

Marcin Makohoński
Fot.

W sobotę 23 września ponad 80 członków Towarzystwa Świętego Wojciecha z kół parafialnych działających na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej spotkało się w Gnieźnie na dorocznej pielgrzymce do grobu swojego patrona. Tegoroczny zjazd Towarzystwa Świętego Wojciecha w Gnieźnie został podzielony na trzy części. Pierwsza z nich, odbywająca się w auli Prymasowskiego...

W sobotę 23 września ponad 80 członków Towarzystwa Świętego Wojciecha z kół parafialnych działających na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej spotkało się w Gnieźnie na dorocznej pielgrzymce do grobu swojego patrona.

Tegoroczny zjazd Towarzystwa Świętego Wojciecha w Gnieźnie został podzielony na trzy części. Pierwsza z nich, odbywająca się w auli Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, miała charakter sprawozdawczy. Przedstawiciele pięciu regionów Towarzystwa, zrzeszeni w 43 kołach parafialnych, dokonali wspólnego podsumowania minionego roku działalności stowarzyszenia. – Miniony rok był dla naszego Towarzystwa czasem dużej aktywności – mówi ks. dr Tomasz Głuszak, asystent kościelny Towarzystwa św. Wojciecha. – Powstały trzy nowe koła parafialne. Niezwykle cenna była organizacja dni skupienia, które odbyły się w Łeknie i Gnieźnie. Coraz więcej członków Towarzystwa uczestniczy w uroczystościach świętowojciechowych w Gnieźnie i Łowiczu oraz świętostanisławowych w Krakowie. Jesteśmy również obecni na spotkaniach lednickich. Niemałym wyzwaniem, które zostało już częściowo podjęte, będzie stworzenie własnej strony internetowej Towarzystwa Świętego Wojciecha – dodaje ks. Głuszak.

Trzeba iść razem
Drugą część spotkania rozpoczęto od odczytania listu, który do zgromadzonych skierował bp Wojciech Polak: „Spotykacie się, Drodzy Bracia, na pielgrzymce do grobu św. Wojciecha w Roku Błogosławionego Radzyma Gaudentego, a więc w milenium śmierci pierwszego biskupa, metropolity gnieźnieńskiego, przyrodniego brata św. Wojciecha” – napisał ks. biskup. „Pan posłał ich po dwóch. Wojciech i Radzym złączeni przyjaźnią i miłością dla Chrystusa. Czego chcieliby nas nauczyć? Co chcieliby nam dziś szczególnie przypomnieć? O czym chcieliby zaświadczyć? Zapewniają, że trzeba iść po dwóch, razem, nigdy w pojedynkę. Tak nam trzeba iść, jako Kościół. Nie tylko dlatego, aby było w drodze bezpieczniej, aby było wiarygodniej, ale przede wszystkim dlatego, aby inni mogli widzieć, jak żyć Ewangelią. Tego nie da się uczynić samemu. Trzeba pokazać to we wspólnocie. Czyż nie dlatego tak wielkie znaczenie ma również Wasza wspólnota, Wasza obecność i żywe świadectwo Waszej wiary, dzielonej razem z Braćmi”.

Z odwagą patrona
Po odczytaniu listu zgromadzeni w sali członkowie świętowojciechowego stowarzyszenia oraz kapłani wysłuchali prelekcji ks. kan. Zbigniewa Kapturczaka, proboszcza parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie, poświęconej życiu i misji pierwszego metropolity gnieźnieńskiego.

Ukoronowaniem tegorocznego zjazdu była uroczysta Msza św. sprawowana w bazylice prymasowskiej. Przewodniczył jej bp Bogdan Wojtuś, zaś słowo Boże wygłosił ks. kan. Jan Kasprowicz, proboszcz parafii katedralnej i kustosz sanktuarium św. Wojciecha. W koncelebrze uczestniczyli duszpasterze z parafii, w których istnieją koła Towarzystwa. Na zakończenie Eucharystii słowa podziękowania dla świętowojciechowej braci skierował ks. biskup. Zachęcał, aby świadomie i z odwagą świadczyli o Chrystusie i aby w tych działaniach zawsze wspierała ich odwaga i wiara patrona.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki